Παίκτες Ερασιτεχνικής Α Εθνικής (1959-1979)

1995: Ο Αγγελίδης τους έριξε στο καναβάτσο

Στο κλείσιμο του 1995 για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Άρης και Παοκ συγκρούστηκαν στις 27 Δεκεμβρίου στο Αλεξάνδρειο με στόχο τη νίκη που θα διατηρούσε τον έναν από τους 2 στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Ο δικέφαλος κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο με ηγέτη τον Φάντεμπεργκ ενώ στην επανάληψη με 6 σερί πόντους του Στογιάκοβιτς έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή των 13 πόντων (29-42) στο 25ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο και ενώ όλα έδειχναν μία άνετη νίκη για τον Παοκ στο παιχνίδι πέρασε ο Αγγελίδης ο οποίος με κάποια εύστοχα μακρινά σουτ δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στην μέχρι εκείνη τη στιγμή άριστη άμυνα του δικεφάλου. Τη σκυτάλη πήρε στη συνέχεια ο Μισούνωφ με 2 εύστοχα τρίποντα και με τους κίτρινους να έχουν βρει πλέον ρυθμό το προβάδισμα ήρθε στα χέρια τους στο 32’ με 49-46.
Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το παιχνίδι γίνεται ροντέο, οι 2 ομάδες πηγαίνουν πόντο-πόντο και το προβάδισμα αλλάζει χέρια συνεχώς. Από τον Άρη το σκοράρισμα ανέλαβαν οι Μισούνωφ-Λιαδέλης ενώ από τον Παοκ οι Φάντεμπεργκ-Γκάρετ. Στο τελευταίο λεπτό ο δικέφαλος κάνει αποφασιστικό βήμα για τη νίκη με καλάθι και φάουλ του Φάντεμπεργκ ο οποίος κάνει το 61-64. Οι κίτρινοι ξεκινούν την καθοριστική επίθεση στα 45’’, ο Μισούνωφ αστοχεί σε τρίποντο όμως ο Γιοβάνοβιτς παίρνει το ριμπάουντ και με δικό του καλάθι το σκορ γίνεται 63-64. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Παοκ αυτοκτονεί, ο Πρέλεβιτς που είναι με την μπάλα στα χέρια αποφασίζει να πάει για λέϊ-απ παρά να ροκανίσει το χρόνο, το σουτ χάνεται και οι παίκτες του Άρη ξεχύνονται στον αιφνιδιασμό. Ο Μισούνωφ επιχειρεί τρίποντο, το σουτ χάνεται, οι παίκτες του δικεφάλου αδυνατούν να πάρουν το ριμπάουντ που καταλήγει τελικά στον Αγγελίδη και αυτός κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο δίνει τη νίκη στην ομάδα του με 65-64 σε ένα από τα συγκλονιστικότερα ντέρμπι της ιστορίας.

Ακολουθούν έξαλλοι πανηγυρισμοί από τους παίκτες του Άρη που γίνονται ένα κουβάρι με τους οπαδούς ενώ από την άλλη μεριά οι παίκτες, η τεχνική ηγεσία και οι οπαδοί του Παοκ προσπαθούν να συνειδητοποιήσουν πως έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους. Με τη νίκη αυτή ο Άρης ανέβηκε στην 3η θέση πίσω από τους αιώνιους ενώ ο Παοκ έπεσε στην 8η.
ΑΡΗΣ : Λιαδέλης 9, Μωραϊτης, Μισούνωφ 18, Σιούτης 5, Χρυσανθόπουλος, Αγγελίδης 18, Έλις 5, Γιοβάνοβιτς 4, Γκούντα 6
ΠΑΟΚ : Νικολαϊδης 2, Μπουντούρης 3, Πρέλεβιτς 15, Στογιάκοβιτς 10, Μπαλογιάννης, Φάντεμπεργκ 22, Γκάρετ 10, Ρεντζιάς 2