Αφιερώματα

2006: Χωρίς άγχος πρόκριση στα ημιτελικά του ULEB cup

Έχοντας πάρει τη διαφορά των 7 πόντων στο παχνίδι της Γαλλίας ο Άρης υποδέχτηκε στον επαναληπτικό της Θεσσαλονίκης τη Βιλερμπάν για να σφραγίσει την πρόκριση στα ημιτελικά του ULEB Cup.

Ο Άρης με την εκπληκτική άμυνα που έπαιξε για ακόμα ένα παιχνίδι δεν θα μπορούσε να χάσει. Οι Γάλλοι έφτασαν κοντά στο να καλύψουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα μόνο στην πρώτη περίοδο όταν προηγήθηκαν με 11-16. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό πήραν ξανά ισχνό προβάδισμα με 49-52 όμως στη συνέχεια με 3 συνεχόμενα κλεψίματα ο Άρης έκλεισε την Τρίτη περίοδο προηγούμενος με 56-54. Τα ξεσπάσματα των φιλοξενούμενων στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άγχωσαν τους κίτρινους που με τρίποντα των Ορφανού και Στακ καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση δίνοντας στην ομάδα τους τη νίκη με 77-67.

Η Βιλερμπάν στο πρώτο μέρος βασίστηκε στην ευστοχία που είχαν οι παίκτες της στα τρίποντα (7/15) όμως τα 23 λάθη που είχε συνολικά και η άψογη άμυνα του Άρη στην επανάληψη ( μόλις 2 πόντοι παθητικό στο τελευταίο 5λεπτο) δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Παρ ολ’ αυτά μόνο ευχαριστημένοι μπορούσαν να είναι οι Γάλλοι που σε καμία περίπτωση στην αρχή της σεζόν δεν περίμεναν να φτάσουν στα προημιτελικά του θεσμού. Από τον Αυτοκράτορα κορυφαίος ήταν ο Ουίλκινσον που σκότωσε τη Βιλερμπάν με κρίσιμα καλάθια. Στα ημιτελικά ο Άρης συναντήθηκε με τη Χέμορφαμ που απέκλεισε προηγουμένως την Ιταλική Ρέτζιο Εμίλια.

ΑΡΗΣ : Κασλ 12, Στακ 14, Μπρούερ 11, Ουίλκινσον 16, Σιγάλας 3, Πάντιους 6, Χαριτόπουλος 4, Κουλ 6, Ορφανός 3, Τέιλορ 2, Ασημακόπουλος
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ : Τσέρανιτς 2, Γκέινς 11, Σανγκαρε, Πάουλντινγκ 14, Μράσεκ 6, Σι 14, Ντιούμασι 5, Ρούζιτι 9, Μπρουν 6