1993: Θριαμβευτικό πέρασμα του Άρη από την Πάτρα

14 Μαρτίου 1994

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ – ΑΡΗΣ 1-3

Γήπεδο Παναχαϊκής, Πάτρα

Το παιχνίδι στην Πάτρα εξ αρχής ήταν δύσκολο. Η Παναχαϊκή, εξαιρετική φέτος, ήταν αήττητη στην έδρα της και προηγήθηκε. Ούτε ο τραυματισμός του Σαμώλη ούτε το πέναλτι που ευτυχώς απέκρουσε ο Καρκαμάνης,στάθηκαν εμπόδιο στους παίκτες μας που δυναμικά και μεθοδικά αντέδρασαν και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν μέτριο με λιγοστές φάσεις, με την Παναχαΐκή να έχει μια πρωτοβουλία. Στο τελευταίο λεπτό του α΄ ημιχρόνου θα καταφέρει να προηγηθεί, όταν σε σέντρα του Ανδριόπουλου, ο Μητσόπουλος δε θα καταφέρει να διώξει και ο Ότιτζι θα ανοίξει το σκορ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι θα αλλάξει όψη. Ο Άρης, μεταμορφωμένος, θα βγει μπροστά, ζητώντας την ισοφάριση. Ο Σαμώλης θα τραυματιστεί, θα μπει ο Κολτσίδας που θα περιορίσει τον Ότιτζι, η μηχανή του Άρη θα αρχίσει να ρολάρει και η ισοφάριση δε θα αργήσει. Το γκολ θα το βάλει στο 50΄λεπτό ο Γιώργος Κολτσίδας σε σέντρα του Μουρατίδη.

Με τις κινήσεις του Φοιρού και την είσοδο του Μιλόγιεβιτς στο γήπεδο, ο Άρη θα επιβάλλει πλήρως το παιχνίδι του. Ο Λόντσαρ θα αρχίσει τις επελάσεις του, αλλά θα αποδείξει και τις εκτελεστικές του ικανότητες. Σε μία από αυτές, στο 63΄ λεπτό θα αποφύγει τους πάντες, και τον τερματοφύλακα Μασούρα, και θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα μας.

Στο β΄μέρος ο Άρης είχε όλα τα στοιχεία της μεγάλης ομάδας που «πνίγει» τον αντίπαλο, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Μάλιστα ούτε το πέναλτι που θα κερδίσει η αχαϊκή ομάδα θα σταθεί εμπόδιο. Συγκεκριμένα στο 83΄ λεπτό σε πτώση του Ότιτζι από την πίεση του Κολτσίδα, θα καταλογιστεί η εσχάτη των ποινών. Όμως ο Καρκαμάνης με ωραίο πλονζόν θα νικήσει τον Γεωργάτο.

Στο 89΄ λεπτό η νίκη του Άρη θα πάρει διαστάσεις θριάμβου. Ο συνήθης ύποπτος, Σέρβος μάγος της μπάλας, με εξαιρετικό πλασέ, θα κάνει το 1-3.

Η αιχμή του δόρατος φυσικά για τον Άρη ήταν ο Λόντσαρ. Αμέσως μετά, δικαιωματικά ο Καρκαμάνης που με την απόκρουση κράτησε το προβάδισμα. Αγωνιστικός όπως πάντα ο Λεκμπέλο, με καλές και κακές στιγμές ο Μητσόπουλος, καταλυτικός ο Κολτσίδας που μπήκε αλλαγή,πολύ καλός ο Γιουκούδης,θετικοί οι Κολομητρούσης και Μουρατίδης. Ο Ιβάν ήταν καλά κλεισμένος με εντολή του προπονητή Μιχαλόπουλου, ενώ ο Δαλκίδης έκοψε πολλές μπαλιές στο κέντρο. Ο Μιλόγιεβιτς, όπως προείπαμε, συνεργάστηκε άψογα με τον Λόντσαρ.

Ο διαιτητής ελέγχεται για το αυστηρό πέναλτι που έδωσε σε βάρος του Άρεως.

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ: Μασούρας, Καραπίτσος (74΄Παναγόπουλος), Ανδριόπουλος, Κυριακόπουλος, Ηλιάδης, Μικές (78΄ Κοτζιάς), Γεωργάτος, Κοντζάλοβιτς, Δρακόπουλος, Ότιτζι, Γιώτης.

ΑΡΗΣ: Καρκαμάνης, Μουρατίδης,Κολομητρούσης, Μητσόπουλος, Τσίμπος, Λεκμπέλο, Ιβάν (63΄ Μιλόγιεβιτς), Σαμώλης (52΄Κολτσίδας), Γικούδης, Δαλκίδης, Λόντσαρ

Οι δηλώσεις των προπονητών

Γιώργος Φοιρός: «Κάναμε μια μεγάλη νίκη, απέναντι σε μια καλή ομάδα που την περασμένη Κυριακή νίκησε στον Πειραιά τον Ολυμπιακό. Η διαιτησία και πάλι μας αδίκησε με το ανύπαρκτο πέναλτι που ευτυχώς δεν μας κόστισε. Εκτός έδρας παίζουμε καλύτερα, χωρίς άγχος. Τώρα σκεφτόμαστε το εντός έδρας ματς με τον ΟΦΗ».

Ανδρέας Μιχαλόπουλος: «Eπηρεαστήκαμε από τις πολλές αλλαγές. Το α΄ μέρος ήταν μέτριο. Στην επανάληψη ο Άρης, με κάποιες αλλαγές που έκανε, ήταν καλύτερος και επικράτησε δίκαια. Στενοχωρήσαμε τον κόσμο μας, όμως θέλω να τονίσω ότι η Παναχαΐκή ήρθε για να μείνει στην Ά εθνική και θα πετύχει τον στόχο της».

Στο 91΄ λεπτό…

• Με την νίκη αυτή, ο Άρης έσπασε το αήττητο της πατρινής ομάδας στα εντός έδρας ματς.

• Μετά το ματς, όλοι έδιναν συγχαρητήρια στον Καρκαμάνη για την καλή εμφάνιση και βέβαια την απόκρουση του πέναλτι.