Αφιερώματα

1989: Διπλό επί της ΑΕΚ χωρίς τον Σούμποτιτς

Χωρίς τον τραυματία Λευτέρη Σούμποτιτς ο Άρης που ήδη είχε εξασφαλίσει την πρωτιά στην κανονική περίοδο και την πρόκριση στο Final-4 του Μονάχου, στις 18 Μαρτίου 1989 ταξίδεψε στην Αθήνα για την εκτός έδρας αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής ενάντια στην ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 15-6 στο 5ο λεπτό και με 20-14 στο 9’. Οι παίκτες του Αυτοκράτορα εμφανίστηκαν κουρασμένοι από τους συνεχόμενους αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη και έδειξαν να δυσκολεύονται στο man 2 man σε όλο το γήπεδο. Την ομάδα στις πλάτες του πήρε για ακόμα μία φορά ο Γκάλης που με διαδοχικά καλάθια ανέτρεψε το σκορ και έβαλε τον Άρη μπροστά στο ημίχρονο με 38-42. Στο Β’ ημίχρονο οι Γουϊλτζερ και Λυπηρίδης κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια ενώ ο Γιαννάκης εξαφάνισε αμυντικά τον Γκέκο, σε συνδυασμό με τη συνεχόμενη ευστοχία του Γκάνγκστερ το προβάδισμα παρέμεινε σταθερά υπέρ του Άρη που τελικά πήρε τη νίκη με 72-82. Κορυφαίος για τους νικητές ο Γκάλης με 35 πόντους, ο Λυπηρίδης υπήρξε άψογος επιθετικά αλλά και αμυντικά, ο Γιαννάκης βοήθησε πολύ στην άμυνα πάνω στο Γκέκο ενώ έδωσε και λύσεις επιθετικά κυρίως από το τρίποντο ενώ ο Γουϊλτζερ μάζεψε πολλά ριμπάουντ. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Γιαννόπουλος και Αριδάς.

Με τη νίκη αυτή ο Άρης ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος στην κορυφή με 17 νίκες και 1 ήττα από τον Παοκ στο πρώτο γύρο. Στα προημιτελικά των play-off οι Πρωταθλητές αντιμετώπισαν τον Ολυμπιακό με πλεονέκτημα έδρας και το 2-0 από τους αγώνες της κανονικής διάρκειας.
ΑΕΚ : Παταβούκας 12, Γκέκος 10, Κουντουράκης 6, Γιαννόπουλος 23, Αριδάς 12, Λανές 5, Βουτσελάς 4
ΑΡΗΣ : Ρωμανίδης 3, Γκάλης 35, Λυπηρίδης 6, Γιαννάκης 13, Φιλίππου 6, Γουϊλτζερ 13, Μισούνωφ 3, Κατσούλης 3