1968: Με πεντάρα στην επόμενη φάση του κυπέλλου

Άρης-Μέγας Αλέξανδρος 5-1

20.3.1968

Με 5αρα πέρασε στην επόμενη φάση!

(στη φωτογραφία το ένα από τα γκολ του Παπαϊωάννου)

Ένα ωραίο παιχνίδι με πολλά γκολ είχαν τη ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι 4.000 φίλοι του Άρεως που βρέθηκαν στο Χαριλάου. Ο Άρης επιβλήθηκε από την αρχή και άνετα έφτασε στην νίκη και την πρόκριση κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο.

Από το πρώτο ημίχρονο οι Κίτρινοι επέβαλαν το ρυθμό τους και πέτυχαν τρία γκολ, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση της πρόκρισης.

Στην επανάληψη, όπως ήταν φυσιολογικό ο Άρης χαλάρωσε, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να αναθαρρήσουν, να βγουν μπροστά και να μειώσουν το σκορ. Θαρρεί κανείς ότι οι επιθετικοί του Άρεως «θύμωσαν» από αυτό το γκολ, βγήκαν στην επίθεση και έβαλαν ακόμα δύο τέρματα.

Τα γκολ της συνάντησης

Το σκορ άνοιξε ο Παπαιωάννου στο 7 ΄ με ψύχραιμο, πλασαριστό σουτ. Στο 16΄ ο Δεμίρης έκανε το 2-0, ενώ στο 22΄ και στο 30΄,Αλεξιάδης και Δεμίρης αντίστοιχα, τράνταξαν με τα σουτ τους το δοκάρι του Μεγάλου Αλέξανδρου. Στο 34΄ο Παπαϊωάννου εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και έκανε το 3-1.

Στο β΄ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 55΄ με τον Δράγκα. Στο 72΄ ο Κώστας Παπαϊωάννου θα κάνει χατ τρικ. Με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος θα σημειώσει το 4-1. Στο 82΄ είναι η σειρά του Γιώργου Κωνσταντινίδη να σκοράρει με εξαιρετικό γωνιακό σουτ.

Ο Κώστας Παπαϊωάννου στην πρώτη του χρονιά στον Άρη πέτυχε 17 γκολ, 13 στο πρωτάθλημα και 4 στο κύπελλο, τα 3 εκ των οποίων εναντίον του Μεγάλου Αλεξάνδρου

Με λάθη, που δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα, η διαιτησία του κυρίου Χιωτάκη.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Παντελάκος, Σπυρίδων, Ναλμπάντης, Ραπτόπουλος, Γριμπελάκος, Σεμερτζής, Κωνσταντινίδης, Κεραμιδάς, Παπαϊωάννου, Δεμίρης, Αλεξιάδης