Αφιερώματα

1966: Διατηρήθηκε αήττητος με νίκη επί του γηραιού

Έχοντας ξεκινήσει για ακόμα μία χρονιά με εμφατικό τρόπο το πρωτάθλημα ο Άρης στις 27 Μαρτίου 1966 επικράτησε του Ηρακλή παραμένοντας αήττητος.

Ο Άρης προηγήθηκε από την αρχή όμως τα πολλά λάθη, η αστοχία και η κακή άμυνα επέτρεψαν τον Ηρακλή να μείνει κοντά στο σκορ. Ο γηραιός επιχείρησε να δώσει ένα πιο γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι κάτι που όμως δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν οι περισσότεροι παίκτες του. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τον Άρη να είναι μπροστά στο σκορ με 32-28. Στην επανάληψη οι κίτρινοι εφάρμοσαν pressing που περιόρισε σε μεγάλο βαθμό επιθετικά τους κυανολεύκους οι οποίοι δεν διέθεταν ικανούς γκαρντ για να κατεβάσουν τη μπάλα. Ο Άρης βελτιώνοντας τα ποσοστά του στην επίθεση διατήρησε σταθερό προβάδισμα σε όλο το Β’ ημίχρονο και τελικά έφτασε στη νίκη με 73-59.

Ο Άρης τη σεζόν 1965-1966 διεκδίκησε μέχρι τέλους το πρωτάθλημα τερματίζοντας όμως για 2η σερί χρονιά 2ος πίσω από την ΑΕΚ του Αμερικάνου. Παρ όλ’ αυτά κέρδισε για πρώτη φορά τη συμμετοχή του στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις και συγκεκριμένα για το κύπελλο κυπελλούχων.
ΑΡΗΣ : Μπουσβάρος 10, Ιωαννίδης 18, Χατζόπουλος 11, Τσιτούρας 6, Αντωνακόπουλος 8, Κατριός 20, Ροδόπουλος 3
ΗΡΑΚΛΗΣ : Μούμογλου 16, Μπογατσιώτης 11, Μανώλας 4, Σιμιρδάνης 14, Μακραντωνάκης, Βλαχόπουλος 10, Βογιατζής 2, Κανέλλης