Αφιερώματα

2006: Πρόκριση στον τελικό υπό το βλέμμα του Γκάνγκστερ

Μετά την ήττα του με 74-71 από τη Χέμοφαρμ στη Σερβία ο Άρης έψαχνε την ανατροπή που θα του έδινε την πρόκριση στον τελικό του Uleb Cup στο Σαρλερουά.

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα στο Αλεξάνδρειο έκανε την εμφάνιση του ο Νίκος Γκάλης ο οποίος είχε θερμό εναγκαλισμό με τους Ανέστη Πεταλίδη και Μάκη Νάτση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ άγχος για τους κίτρινους που βρέθηκαν με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου πίσω στο σκορ με 16-20, στη συνέχεια βελτίωσαν την άμυνα τους και με τα κλεψίματα που πέτυχαν πέρασαν μπροστά με 43-37. Στην επανάληψη και με το σκορ στο 53-49 ο Κασλ χρεώθηκε με το 4ο του φάουλ και αντικαταστάθηκε, χωρίς αυτόν ο Άρης αποδιοργανώθηκε και οι Σέρβοι πέρασαν τελικά μπροστά. Στο 36ο λεπτό ο Αμερικανός με 2/2 βολές έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά με 71-70 ενώ ήταν και ο ήρωας της τελευταίας στιγμής. Στα 16 δεύτερα πριν τη λήξη οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ, ο Ράιτ με ½ βολές έκανε το 80-77 και ο Κασλ ανέλαβε την τελευταία επίθεση, οι Σέρβοι περίμεναν πως θα πάσαρε στον Στακ ή στον Μπρούερ όμως ο Αμερικανός έκανε μπάσιμο και παρ όλο που πήγε να χάσει την μπάλα πέτυχε το καλάθι και έκανε το τελικό 82-77. Με το άκουσμα της κόρνας ο κόσμος των κιτρίνων μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πανηγυρίζοντας με τους παίκτες τη πρόκριση σε Ευρωπαϊκό τελικό έπειτα από 3 χρόνια.

Εκτός του εκπληκτικού Κασλ και οι Μπρούερ-Στακ σκότωσαν με μεγάλα καλάθια τη Χέμοφαρμ ενώ σπουδαίοι αμυντικά υπήρξαν οι Ουίλκινσον και Ασημακόπουλος. Ο Άρης στον τελικό του Σαρλερουά έδωσε άνιση μάχη με την δυνατή Δυνάμο Μόσχας του Ντούσαν Ίβκοβιτς και γνώρισε την ήττα με 73-60.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Ουίλκινσον 2, Μπρούερ 25, Κασλ 13, Πάντιους 14, Σιγάλας 2, Πέτροβιτς , Κουλ 2, Στακ 20, Ασημακόπουλος 4
ΧΕΜΟΦΑΡΜ : Κόνλεϊ 15, Τόπιτς 4, Ράιτ 19, Μπόλιτς 10, Βουκοσάβλιεβιτς 18, Γιοκσίμοβιτς 1, Ράκιτς, Τζικάνοβιτς 8, Ραντίνοβιτς 2 https://www.beremisstiklas.lt/durys/ Sulankstomos Stiklinės Durys: Inovatyvus ir Funkcionalus Dizainas