Αφιερώματα

1931: Μέτριος ο Άρης, κέρδισε τον Απόλλωνα

Μέτριος ο Άρης κέρδισε τον Απόλλωνα στον αγώνα που έγινε στη Θεσσαλονίκη, στις 28 Μαρτίου 1931, στο πλαίσιο την Εθνικής Κατηγορίας Ελλάδας

ΑΡΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ 2-1

Γήπεδο Άρεως, Θεσσαλονίκη

Σε ένα παιχνίδι κατώτερο των προσδοκιών των 4.000 περίπου φιλάθλων, ο Άρης, χωρίς να παίξει σπουδαία μπάλα, κατάφερε να πάρει τη νίκη. Εκείνο όμως που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι η ομάδα μας προβλημάτισε τους φίλους της, καθώς δεν έπεισε με την εμφάνισή της, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε περίοδο ντεφορμαρίσματος. Οι παίκτες μας θα πρέπει να αναλογιστούν τις ευθύνες τους, μια και έρχονται δύσκολοι αγώνες και ο Άρης έχει μάθει να είναι πρωταγωνιστής.

Οι «Κίτρινοι» άνοιξαν το σκορ στο 12΄με τον Κίτσο. Ολόκληρο το πρώτο μέρος κύλησε με τον Άρη να έχει μια υπεροχή, χωρίς όμως να δημιουργεί μεγάλες φάσεις.

Στο β΄ μέρος, οι Σμυρνιοί, έχοντας πλεονέκτημα και το ελαφρύ αεράκι, αναθάρρησαν και επιτέθηκαν για την ισοφάριση. Ο Άρης όμως, ήταν εκείνος, που στο 70΄, χάρη σε μια προσωπική ενέργεια του Τζίτζιφα, διπλασίασε τα τέρματά του.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Απόλλωνας θα μειώσει το σκορ σε 2-1. Συγκεκριμένα ο Κ. Βικελίδης θα υποπέσει σε πέναλτι ανατρέποντας τον Μαυρομάτη. Το πέναλτι θα εκτελέσει εύστοχα ο Δεληγιάννης.

Οι αδερφοί Βικελίδη περίπου εκείνο τον καιρό με τη φανέλα της Εθνικής ομάδας

Τα υπόλοιπα λεπτά θα κυλήσουν χωρίς να αλλάξει τίποτα στο αποτέλεσμα του αγώνος.

Από τον Άρη καλύτεροι ήταν οι αφοι Βικελίδη, ο Δανελιάν, ο Οικονόμου και ο Αργυριάδης.

Από τον Απόλλωνα διακρίθηκαν οι Μαυρομάτης, Κοσματόπολος και Δεληγιάννης.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Κατράντζος, Οικονόμου, Ν. Βικελίδης, Δανελιάν, Κ. Βικελίδης,Κωτσαρόπουλος, Τζίτζιφας, Αγγελάκης, Κίτσος, Καλτέκης, Αργυριάδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ρωμύλος, Φρονιμίδης, Ναυπλιώτης, Κοσματόπολος, Κυρίκος, Γκίκας , Μαυρομάτης, Παπαδημητρίου, Δημητρίου, Δεληγιάννης, Μιχαηλίδης.