Αφιερώματα

2006: Μπρέικ στην Κυψέλη και πρόκριση στα ημιτελικά

Στο δρόμο για την επιστροφή του μετά από 15 χρόνια στην Ευρωλίγκα ο Άρης διασταυρώθηκε στα προημιτελικά με τον Πανελλήνιο. Μετά το 70-63 του Αλεξανδρείου οι κίτρινοι ταξίδεψαν στην Αθήνα για το 2-0 και την πρόκριση στα ημιτελικά, σε ένα παιχνίδι που έγινε στις 10 Μαΐου 2006.

εξώφυλλο: ο κόσμος του Άρη ήταν, ως συνήθως, εκεί!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Τζόνσεν έκλεισαν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 22-12. Το σκηνικό άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο όταν οι κίτρινοι βελτίωσαν την άμυνα τους και με τον Μπρούερ σε ρόλο εκτελεστή προηγήθηκαν στην ανάπαυλα με 29-33. Στην επανάληψη οι Θεσσαλονικείς κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, περιόρισαν τα λάθη τους και με μπροστάρηδες τους Μπρούερ,Κασλ και Γκργκούρεβιτς κράτησαν το προβάδισμα τους. Οι Ολυμπιονίκες ξεκίνησαν με τον Μουλαομέροβιτς την αντεπίθεση τους στο τέλος της 3ης περιόδου κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -5 (45-50). Με 2 απανωτά τρίποντα των Μουλαομέροβιτς και Τσαλδάρη ο Πανελλήνιος προηγήθηκε με 60-54 στο 34ο λεπτό. Ο Άρης δεν τα παράτησε και ξεκίνησε τη δική του αντεπίθεση με τους Κασλ και Ουϊλκινσον. Στα 2:25 πριν τη λήξη με καλάθι του Μπρούερ ο Άρης πέρασε μπροστά με 66-67 και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα φτάνοντας στη νίκη με 74-78.
Με το 2-0 στη σειρά ο Άρης προκρίθηκε μετά από 7 χρόνια στα ημιτελικά του πρωταθλήματος όπου συνάντησε τον Παναθηναϊκό.

47-ΚΡΙΤΙΚΗ.jpgο χαιρετισμός των παικτών μας μετά το παιχνίδι
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ : Μουλαομέροβιτς 20, Κανταρτζής 1, Τσαλδάρης 13, Μόρφης, Σακελλαρίου 3, Τζόνσεν 20, Κοπρίβιτσα, Τσόπης 1, Μπούμτζε 8, Τόμας 8, Πασχάλης, Τσαμάτος
ΑΡΗΣ : Κασλ 23, Σιγάλας 6, Καμπερίδης, Μπρούερ 16, Ουϊλκινσον 5, Πάντιους 6, Πέτροβιτς 4, Στακ 3, Γκργκούρεβιτς 15