Αφιερώματα

2006: Σκόρπισε το Μαρούσι και ισοφάρισε τη σειρά

Μετά την ήττα του στον τελικό του Σαρλερουά ο Άρης έστρεψε την προσοχή του στα Ελληνικά play-off και την εξασφάλιση της συμμετοχής στην Euroleague μέσω της 3ης θέσης.

Στους μικρούς τελικούς ο Άρης συνάντησε με μειονέκτημα έδρας το Μαρούσι, στο πρώτο παιχνίδι της σειράς οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και ηττήθηκαν με 74-59. Στο 2ο παιχνίδι της σειράς πάντως, στις 3 Ιουνίου 2006, μία ομάδα εμφανίστηκε στο γήπεδο και αυτός ήταν ο Άρης, ο Ουϊλκινσον έκανε απίστευτα πράγματα και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με το επιβλητικό 50-24. Στην επανάληψη η διαφορά μεγάλωσε και έφτασε τους 33 πόντους (64-31) στο 27ο λεπτό. Οι παίκτες του Άρη έπαιξαν άριστη άμυνα και εξαφάνισαν τους Μπλάκνεϊ-Κυρίτση ενώ κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ. Το σκορ τελικά έκλεισε στο 84-54 με τους κίτρινους να φτάνουν στην ισοφάριση της σειράς και να μένουν ζωντανοί στο κυνήγι της 3ης θέσης.

ΑΡΗΣ : Κασλ 12, Σιγάλας 5, Ορφανός 3, Καμπερίδης, Μπρούερ 10, Χαριτόπουλος 4, Ασημακόπουλος 3, Ουϊλκινσον 25, Πάντιους 2, Πέτροβιτς 5, Στακ 9, Γκργκούρεβιτς 6
ΜΑΡΟΥΣΙ : Μπλάκνεϊ 6, Νικολαϊδης 3, Μπουντούρης, Κυρίτσης 13, Σέκουλιτς 14, Χόμαν 6, Στεφανίδης 3, Κολώκας, Καϊμακόγλου 7, Γιαννουλάκος, Νοέας, Καράγκουτη