Αφιερώματα

2015: Κράτησε το εντός έδρας Ευρωπαϊκό αήττητο

Αξιολόγηση Χρήστη: 1 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Σε παιχνίδι κομβικής σημασίας για τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup ο Άρης υποδέχτηκε στις 18 Νοεμβρίου 2015 τη Τράμπζονσπορ θέλοντας να καλύψει και τη διαφορά των 3 πόντων που είχε χάσει στον πρώτο γύρο.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πήραν από νωρίς το προβάδισμα δείχνοντας οτι ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη. Με τους Ζάρα και Χάγκινς σε μεγάλη βραδιά οι κίτρινοι κράτησαν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους μία διαφορά κοντά στους 5 πόντους (ημίχρονο 38-33). Στην επανάληψη ο Άρης βελτίωσε την άμυνα του κρατώντας τους Τούρκους σε χαμηλά ποσοστά και έφτασαν τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα (58-48 στις αρχές της 4ης περιόδου). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ζάρας συνέχισε να ματώνει το αντίπαλο καλάθι,ο Χάγκινς έκανε πάρτυ κάτω από τα καλάθια και ο Άρης κατάφερε πολύ εύκολα να καλύψει τη διαφορά του πρώτου γύρου παίρνοντας τη νίκη με 78-70.
Με τη νίκη του επί των Τούρκων ο Άρης έφτασε το ρεκόρ του στο 4-2 παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου του. Για την επόμενη αγωνιστική οι κίτρινοι ταξίδεψαν στο Μαυροβούνιο για να αντιμετωπίσουν τη Μπουντουντοστ.

ΑΡΗΣ : Ξανθόπουλος 3, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 6, Ουάιτ 13, Ουότερς 2, Ζάρας 23, Χάγκινς 18, Κοέν 2, Μούρτος, Σίμτσακ 1, ΜακΝιλ 5
ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ : Τζόνσον 13, Σανλί 4, Καντάν, Χάρντι 20, Βελίσκοβιτς 11, Ντεμιρέλ, Κίνσεϊ 7, Γιλντιρίμ, Γκουλασλάν, Στιπάνοβιτς 10, Κούλιγκ 5