Αφιερώματα

2001: Το ντεμπούτο του Χαριστέα με την Εθνική

Δύο λεπτά χρειάστηκε ο Άγγελος Χαριστέας για να ανοίξει τον λογαριασμό του με τα γκολ για την εθνική ομάδα μας.

Ο Βασίλης Δανιήλ του εμπιστεύεται για πρώτη φορά μία θέση στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο φιλικό παιχνίδι εναντίον της Ρωσίας, στις 28 Φεβρουαρίου 2001, στο Γεντί Κουλέ στο Ηράκλειο. Και ο εικοσιενός ετών Άγγελος σκοράρει μόλις στο 2', ανοίγοντας το σκορ. Μισή ώρα αργότερα, στο 32', ο Άγγελος δικαιώνει πλήρως τον προπονητή του, κάνοντας το 2-0! Στο 62' περνάει έξω δίνοντας τη θέση του στον Φρούσο έχοντας όμως προλάβει να γράψει την αρχή της ιστορίας του!

Ο Χαριστέας δέχεται τα συγχαρητήρια των συμπαικτών του. Έχει μόλις 2 λεπτά διεθνής με των ανδρών και ήδη έχει χρηστεί σκόρερ!
Βρισκόμαστε στο ξεκίνημα μιάς μεγάλης καριέρας με τη γαλανόλευκη! Το τελικό 3-3 είναι αδιάφορο, αφού ο Δανιήλ έχει βγάλει τα συμπεράσματα του! Στο ίδιο φιλικό είχαν αγωνιστεί ακόμη δύο παίκτες του Άρη, ο Φάνης Κατεργιαννάκης και ο Γιώργος Θεοδωρίδης.

Στις δέκα κορυφαίες στιγμές των Euro το γκολ του Χαριστέα στον τελικό  (video) | Patras EventsΤο πιο σπουδαίο γκολ του ελληνικού ποδοσφαίρου με την κεφαλιά του Χαριστέα στην Πορτογαλία το 2004!

Ο Άγγελος Χαριστέας αγωνίστηκε συνολικά 88 φορές με το εθνόσημο στο στήθος, πετυχαίνοντας 25 γκολ. Το πιο πολύτιμο όλων των γκολ βέβαια όλοι ξέρουμε πως είναι αυτό που έδωσε το πανευρωπαϊκό τίτλο το 2004 στην Πορτογαλία. Στην εθνική ως παίκτης του Άρη έπαιξε σε 8 ματς, πετυχαίνοντας τα 4 από τα 25 του γκολ. (Ως ποδοσφαιριστής του Άρη αγωνίστηκε σε 121 επίσημα ματς πετυχαίνοντας 24 τέρματα).