Αφιερώματα

2015: Πρώτη νίκη στην Ευρωπαϊκή επιστροφή

Την πρώτη του νίκη μετά από 4 χρόνια απουσίας από τις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις πέτυχε ο Άρης στις 21 Οκτωβρίου 2015 όταν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Eurocup επιβλήθηκε με 75-57 της Μπούντουτσνοστ από το Μαυροβούνιο.

Ο Αυτοκράτορας μπήκε δυνατά από την αρχή του αγώνα επιβάλοντας τον ρυθμό του σε άμυνα και επίθεση ενώ με 2/2 βολές του Ξανθόπουλου πήρε διψήφιο προβάδισμα (19-8) στα 7:11. Οι κίτρινοι με τρίποντο του Ζάρα προηγήθηκαν με 14 και double-score (28-14) στο 2ο δεκάλεπτο διαφορά με την οποία έφτασαν στην ανάπαυλα (44-30). Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Τσούπκοβιτς με τρίποντο έκανε το 47-30 ενώ ο Ζάρας με 2/2 βολές εκτόξευσε τη διαφορά στους 21 πόντους (62-41). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ξανθόπουλος μετά από κλέψιμο στον Τσάραμπιτς στα 38 δεύτερα πριν τη λήξη.
Κορυφαίοι από τους νικητές οι Μακνιλ και Ουάιτ που τελείωσαν το παιχνίδι με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης ταξίδεψε στη Ρωσία όπου πέτυχε μία μεγάλη νίκη στην παράταση επί της Ούνιξ και έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στους 32.

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 3, Ουάιτ 15, Ουότερς 4, Ζάρας 8, Χάγκινς 12, Κόεν 6, Μούρτος 4, Σίμτσακ, Μακνιλ 17
ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ : Σουάντ Σέχοβιτς 8, Γιαμαράζ 2, Σούμποτιτς 2, Σεάντ Σέχοβιτς 6, Σάραπιτς 1, Κουκ 4, Μπάσοβιτς 2, Ίλιτς, Ντραγκίσεβιτς 16, Μάριτς 13, Ρίκιτς, Γιόσεφ 3