Αφιερώματα

1974: Νίκη με δώρο την έξοδο στην Ευρώπη

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Άρης εξασφάλισε το εισιτήριο για το κύπελλο Κόρατς στις 11 Απριλίου 1974 μετά τη νίκη του επί του Ολυμπιακού με 80-77 στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος που του έδωσε την 3η θέση μετά από 6 χρόνια.

Φάση στη ρακέτα του Ολυμπιακού με πρωταγωνιστή τον Τσιτούρα. Διακρίνονται επίσης από πλευράς Άρη οι Κατριός και Ράμμος
Το παιχνίδι διεξαγόταν για 2η φορά καθώς στην αρχική αναμέτρηση ο πρώτος διαιτητής Ευαγγελάτος αποφάσισε την οριστική διακοπή όταν στο Β’ ημίχρονο οι παίκτες του Άρη διαμαρτυρήθηκαν για τη γερμένη προς τα κάτω στεφάνη του καλαθιού που αμύνονταν. Υπεύθυνος για τη ζημιά ήταν ο Καστρινάκης που στην ανάπαυλα κρεμιόταν επίτηδες από τη στεφάνη ώστε να έχει ευκολότερο έργο στο Β’ ημίχρονο η ομάδα του. Στο παιχνίδι της 11ης Απριλίου ο Άρης προηγήθηκε από την αρχή κόντρα σε έναν Ολυμπιακό που κόντρα στους κανονισμούς παρατάχθηκε κανονικά με τους τιμωρημένους Κατσαφάδο και Ράμμο. Οι κίτρινοι έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 41-39 ενώ στο 25’ προηγήθηκαν και με 8 (53-45). Οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά στη συνέχεια και τελικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (72-72 κανονική διάρκεια). Εκεί οι γηπεδούχοι με κορυφαίους τους Ιωαννίδη και Κατριό έφτασε στη μεγάλη νίκη με 80-77 που του εξασφάλισε τη προνομιούχο 3η θέση και άφησε εκτός Ευρώπης τους Πειραιώτες.

22Α-ΔΑΡΝΑΚΑΣ.jpgΟ Δαρνάκας, πρωταγωνιστής μιας εντυπωσιακής φάσης, ήταν εκ των πρωταγωνιστών του αγώνα
Εκτός των Ιωαννίδη και Κατριού μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Δαρνάκας ενώ θετική ήταν η παρουσία των Αλεξανδρή,Τσιτούρα. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γιατζόγλου, Καστρινάκης, Ράμμος και Διάκουλας.
ΑΡΗΣ : Ιωαννίδης 19, Αλεξανδρής 10, Παπαγεωργίου 14, Δαρνάκας 6, Χαλατσιάδης 8, Κατριός 15, Τσιτούρας 8
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Γιατζόγλου 19, Κατσαφάδος 7, Καστρινάκης 12, Σπανός 2, Ευστρατίου 9, Ράμμος 12, Διάκουλας 16, Παυλάκης, Κωστόπουλος