1993: Δυνατή κόντρα στο Χαριλάου

ΑΡΗΣ-Ολυμπιακός 1-1

29.8.1993 γήπεδο Άρεως, Χαριλάου Θεσσαλονίκης (στο εξώφυλλο ο πρωταγωνιστής Ιβάν σε προσπάθειά του)

ΑΡΗΣ και Ολυμπιακός από ένα βαθμό
Ο πολλά υποσχόμενος Άρης του Γιώργου Φοιρού κόντραρε στα ίσα τον Ολυμπιακό και ειδικά στο πρώτο μέρος ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα.Οι Πειραιώτες ισορρόπησαν στο β΄μέρος και το τελικό αποτέλεσμα φαίνεται να είναι δίκαιο.

Οι «Κίτρινοι» μπήκαν δυναμικά και ειδικά στο πρώτο εικοσάλεπτο,με «σπρώξιμο» και από τον κόσμο,έχοντας και έναν σπουδαίο Ιβάν,έκλεισαν τους Πειραιώτες στα καρέ τους κα πήραν γρήγορο προβάδισμα.

Ήταν το 12ο, όταν σέντραρε ο Σαπουντζής,ο Στρακόσια έχασε την μπάλα και ο Λόντσαρ από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.

Ήταν το πιο ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα μας μέχρι όμως το 22ο,όταν η ίδια περίπου φάση έγινε στα καρέ του Άρεως.Το λάθος αυτή τη φορά το έκανε ο Καρκαμάνης από σέντρα του Παχατουρίδη και ο Μουρατίδης με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 33ο η ομάδα μας θα μπορούσε να πάρει και πάλι το προβάδισμα, η σωστή όμως αντίδραση του Στρακόσια μετά από την ενέργεια του Λόντσαρ απέτρεψε το δεύτερο γκολ.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν ήταν το ίδιο καλή,υπήρξαν αρκετές διακοπές από φάουλ και κάρτες,όπως και από ρίψεις καπνογόνων. Και οι δυο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για να πάρουν τη νίκη.

Μιλόγεβιτς κόντρα Ιωαννίδη

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την εικόνα του και είχε μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας. Στο 49ο ο Κρίστενσεν αστόχησε μπροστά από τον Καρκαμάνη,ενώ στο 54ο σημαντική ευκαιρία έχασε ο Σαββίδης από πολύ κοντινή απόσταση.

Ο Άρης έχασε τη φρεσκάδα και τη πολλή ενέργεια που έβγαλε στο πρώτο μέρος.Οι σημαντικότερες φάσεις που έκανε ήταν στο 59ο με το σουτ του Λεκμπέλο και στο 76ο με την κεφαλιά του Λαμπριάκου που έφυγε άουτ.

Παίκτης του αγώνα και πιθανόν η αποκάλυψη της χρονιάς ήταν ο Ιβάν ο Τρομερός,ένας αεικίνητος,πολύ δημιουργικός και ασταμάτητος ποδοσφαιριστής.Τρεις προσωπικούς αντιπάλους άλλαξε πάνω του ο προπονητής του Ολυμπιακού,ξεκίνησε με τον Αμανατίδη,συνέχισε με τον Μουρατίδη και τελείωσε με τον Παχατουρίδη.

Οι συνθεσεις

ΑΡΗΣ: Kαρκαμάνης, Σαμώλης, Χρυσοστομίδης, Κολτσίδας, Στρατηλάτης ,Μητσόπουλος, Λεκμπέλο, Ιβάν, Μιλόγεβιτς (69ο Λαμπριάκος) ,Λόντσαρ ,Σαπουντζής (58ο Κωφίδης).

Ολυμπιακός: Στρακόσια, Παχατουρίδης ,Καραταίδης, Μητσιμπόνας, Ιωαννίδης, Αμανατίδης, Μπατίστα, Τσιαντάκης, Κρίστενσεν (77ο Αναστόπουλος), Σαββίδης (58ο Χατζίδης), Μουρατίδης.

Έτσι το είδαν…

Φοιρός: Στο πρώτο μέρος ο Άρης ήταν καλός,είχε καλή κυκλοφορία και δημιουργία φάσεων,έπαιζε όπως θέλουμε να παίζει για να μπορεί να έχει απαιτήσεις από τον αγώνα.Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο,ο Ολυμπιακός βγήκε πιο απειλητικά στην επίθεση και έκανε φάσεις.Είμαι σχετικά ευχαριστημένος από την ισοπαλία,θα μπορούσαμε να είχαμε νικήσει αλλά και να είχαμε χάσει.

Πέτροβιτς: Ήταν ένα δυνατό ματς,με ατμόσφαιρα ντέρμπι,φάσεις και από τις δυο ομάδες,γι΄ αυτό και οι φίλαθλοι πρέπει να το ευχαριστήθηκαν.Στο πρώτο μέρος ο Άρης φαινόταν καλύτερος και είχε μεγαλύτερη επιθυμία για τη νίκη.Στην επανάληψη φέραμε το ματς στα μέτρα μας και έπρεπε να είχαμε νικήσει.

Το μαγικό χαρτάκι για το ντέρμπι

ΣΤΟ 91ο ΛΕΠΤΟ…

Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς συγκέντρωσε αρκετό κόσμο,περίπου 18.000 φίλαθλοι ήταν στο γήπεδο.
Τα επίσημα εισιτήρια ήταν 14.832.
Έντονες παρατηρήσεις έκανε προς τους παίκτες του ο Φοιρός κατά το β΄μέρος,θέλοντας να τους αφυπνίσει σε διαστήματα που ο αντίπαλος είχε τον έλεγχο του αγώνα.
Απαράδεκτη η εικόνα να πέφτουν καπνογόνα και να διακόπτεται το ματς.Συνέβη δυο-τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο.
«Έτριβε» τα μάτια του ο Πέτροβιτς και προσπαθούσε να βρει λύσεις για το μαρκάρισμα του Ιβάν,χωρίς όμως να τα καταφέρει.
Πρεμιέρα στο Χαριλάου για την καινούρια ριγέ φανέλα που θυμίζει πολύ…Περούτζια και αρέσει στον κόσμο.
Ακολουθεί το ματς στη Νάουσα όπου ο Άρης βέβαια θα έχει πολύ κόσμο στο πλευρό του.
Περίπου 400 οπαδοί των Ερυθρόλευκων ήταν στην ειδική για τους φιλοξενούμενους κερκίδα και είδαν το ματς.