Αφιερώματα

Ανδρικό βόλλεϊ 2022-23: Φλέρταρε και φέτος με την καταστροφή

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Την περσινή σεζόν, παρότι τέθηκε ως στόχος η άνοδος, ο Άρης έφτασε τελικά να παίζει στα μέσα Απριλίου την παραμονή του στη Pre League με αντίπαλο την Κομοτηνή φτάνοντας κυριολεκτικά 1 ήττα μακριά από την καταστροφή της πτώσης στην 3η κατηγορία.

Φέτος, σε αντίθεση με πέρυσι, από την ομάδα κρατήθηκε μικρότερο καλάθι και τέθηκε ως στόχος η συμμετοχή στα play-off του πρωταθλήματος το οποίο έγινε με διαφορετική μορφή. Η φετινή διοργάνωση έγινε σε ενιαίο όμιλο 10 ομάδων : ο 1ος της βαθμολογίας θα έπαιρνε την απευθείας άνοδο, οι ομάδες των θέσεων 2-5 θα διεκδικούσαν στα play-off το 2ο εισιτήριο ανόδου, ο 10ος θα υποβιβαζόταν απευθείας και οι ομάδες των θέσεων 6-9 θα μάχονταν στα play-out για την αποφυγή του 2ου υποβιβασμού. Οι ομάδες που μαζί με τον Άρη είχαν δικαίωμα συμμετοχής στο πρωτάθλημα ήταν οι : Κέρκη, Καλαμάτα, Περσέας Περαίας, Αιγιαλέων, Πανερυθραϊκός, ΑΕΚ, Ηρακλής, Φλοίσβος Παλαιού Φαλήρου και Πιερικός. Ο Πιερικός λίγο πριν την έναρξη δήλωσε την αποχώρηση του από την Pre League οπότε το πρωτάθλημα έγινε με 9 ομάδες με 1 ομάδα τελικά να υποβιβάζεται μέσω play-out. Βάση μπάτζετ και ρόστερ οι ομάδες που θεωρούνταν φαβορί για την άνοδο ήταν οι Κέρκη, Καλαμάτα και ΑΕΚ.
Στο τιμόνι του Άρη παρέμεινε και φέτος ο Χρήστος Πάτρας ο οποίος ανέβασε την ομάδα στη 2η κατηγορία το 2019 και πέρσι ερχόμενος πριν την έναρξη των μπαράζ παραμονής με την Κομοτηνή κατάφερε και έσωσε την παρτίδα. Οι 2 μεταγραφές ξένων ήταν ο Βραζιλιάνος Ματέους Αραούχο που πέρσι αγωνιζόταν στην Κομοτηνή και ο Μαροκινός Ελ Γκαρουτί. Στους Έλληνες είχαμε τις επιστροφές των πολύπειρων Αινεία Τζελάτι και Τάσου Αναστασιάδη και τις μεταγραφές των Χρήστου, Άγγελου Στεφανίδη, Ηρακλή Πάντσιου, Γιώργου Κουτσονίκα, Γιάννη Κατσαφλιάκα και Θεοδόση Γαληρόπουλου.

339155108_237858015438279_203646124672196168_n.jpgΟι Πάντσιος, Τζελάτι και Αναστασιάδης
Ο Άρης πραγματοποίησε έναν Α’ γύρο όπου κατάφερε να κρατήσει το αήττητο της έδρας του όμως δεν πήρε απολύτως τίποτα από τα 4 εκτός έδρας ματς που έδωσε κάνοντας 4 καθαρές ήττες και με 10 βαθμούς σε 8 παιχνίδια ήταν στο όριο μεταξύ play-off και play-out. Μάλιστα στη 1η αγωνιστική του Β’ γύρου κινδύνεψε να χάσει και το εκτός έδρας παιχνίδι με τον ουραγό Περσέα του οποίου τελικά επικράτησε στο τάϊ-μπρέικ χάνοντας ακόμα 1 σημαντικό βαθμό. Πριν την έναρξη και κατά τη διάρκεια του Β’ γύρου από την ομάδα αποχώρησε ο Αναστασιάδης, που συνέχισε στον Ηρακλή, και ο λίμπερο Πάντσιος, ενώ επέστρεψε από τον Φοίνικα Σύρου ο ακραίος Φίλιππος Μάντζιος που βοήθησε στη περσινή σωτηρία και αποκτήθηκαν ο κεντρικός Παύλος Παυλίδης και ο πασαδόρος Αλέξανδρος Γραμμενούδης από τον Πήγασο Πολίχνης όπως και ο λίμπερο Ευάγγελος Κουτσονίκας από τον Αχιλλέα Τριανδρίας που μαζί με τον αδερφό του Γιώργο κλήθηκαν να καλύψουν το κενό του Πάντσιου. Μετά τη νίκη επί του Περσέα ο Άρης πραγματοποίησε κάκιστη πορεία αφού υπέστη 3 εντός έδρας καθαρές ήττες από τους πρωτοπόρους Καλαμάτα, Κέρκη, ΑΕΚ και 2 καθαρές εκτός έδρας από Φλοίσβο και Αιγιαλέων, ματς όπου έχασε πολύτιμα σετ στα οποία είχε το προβάδισμα και κατ’ επέκταση πολύτιμους βαθμούς. Έτσι έχοντας κερδίσει μόλις 2 βαθμούς στα 6 πρώτα ματς του Β’ γύρου οι κίτρινοι όχι μόνο βρίσκονταν μακριά από τα play-off αλλά κινδύνευαν να τερματίσουν μέχρι και στην 8η θέση που θα σήμαινε πως θα αγωνίζονταν στη Α’ φάση των play-out με μειονέκτημα έδρας. Στα τελευταία 2 ματς στο Κατσάνειο με τον Ηρακλή και στη Μίκρα με τον Πανερυθραϊκό ο Άρης έπαιζε τις τελευταίες του ελπίδες για τα play-off ή τουλάχιστον για το πλεονέκτημα στα play-out. Στις 11 Μαρτίου ο Άρης με 12 βαθμούς ήθελε μόνο καθαρή νίκη απέναντι στον Ηρακλή που είχε 17 για να έχει ελπίδες πρόκρισης στα play-off την τελευταία αγωνιστική. Οι κίτρινοι ευτύχησαν να συναντήσουν τον γηραιό χωρίς τον τραυματία Γκόρτσανιουκ στη σύνθεση του και πήραν μια μεγάλη νίκη με 0-3 που σε συνδυασμό των ηττών των Πανερυθραϊκού και Αιγιαλέων τους έφεραν στην 7η θέση ισόβαθμους με τον Αιγιαλέων και στο -2 από τα play-off. Την τελευταία αγωνιστική ο Άρης των 15 βαθμών υποδεχόταν τον Πανερυθραϊκό των 12 ενώ ο Αιγιαλέων των επίσης 15 υποδεχόταν τον Ηρακλή των 17. Για να πάρει την 5η θέση και την πρόκριση στα play-off o Άρης ήθελε καθαρή νίκη και παράλληλα ο Αιγιαλέων να κέρδιζε στο τάϊ-μπρέικ τον Ηρακλή ώστε να έβγαινε 5ος στην ισοβαθμία. Σε περίπτωση που δεν ερχόταν το άλλο παιχνίδι με το σκορ που ήθελε ο Άρης με καθαρή νίκη και πάλι εξασφάλιζε τουλάχιστον την 6η θέση και τη διασταύρωση με τον αδύναμο Περσέα στα play-out έχοντας και το πλεονέκτημα έδρας. Στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με τον Πανερυθραϊκό των μόλις 8 παικτών στην αποστολή οι παίκτες του Χρήστου Πάτρα μπήκαν δυνατά και κατέκτησαν άνετα με 25-16 το 1ο σετ. Στη συνέχεια όμως τα πράγματα δεν κύλησαν ανάλογα και ο Πανερυθραϊκός κατέκτησε τα επόμενα 2 στερώντας από τον Άρη τις οποιεσδήποτε ελπίδες για τα play-off και απειλώντας παράλληλα να τον στείλει 8ο αφού με καθαρή νίκη υπερτερούσε στην ισοβαθμία. Σε ένα από τα σημαντικότερα σετ της σεζόν ο Άρης απέκτησε προβάδισμα 2 πόντων προς το τέλος, ο Πανερυθραϊκός ισοφάρισε όμως οι κίτρινοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 27-25 με τον Αραούχο να παίρνει το κρίσιμο τελευταίο μπλοκ άουτ. Στο άλλο παιχνίδι που ενδιέφερε τον Άρη ο Ηρακλής επικράτησε με 0-3 κάτι που σήμαινε πως ο Άρης με τον βαθμό που κέρδισε από τα 2 σετ που πήρε έφτασε τους 16 βαθμούς αφήνοντας πίσω τον Αιγιαλέων και εξασφαλίζοντας τη διασταύρωση με τον Περσέα. Στο τυπικής διαδικασίας τάϊ-μπρέικ ο Πανερυθραϊκός επικράτησε με 9-15 και πήρε τη νίκη.

Στιγμιότυπο από τον αγώνα εναντίον του Ηρακλή
Το παράδοξο της τελικής βαθμολογίας ήταν πως ο Άρης αν και κόντρα στον Ηρακλή πήρε τους 5 από τους 6 διαθέσιμους βαθμούς και συνολικά 1 νίκη παραπάνω τερμάτισε με 4 βαθμούς λιγότερους χάνοντας τα play-off. Αυτό συνέβη διότι ο Άρης δεν πήρε ουσιαστικά τίποτα από τα παιχνίδια κόντρα στα 3 φαβορί της κατηγορίας έχοντας 6 καθαρές ήττες ενώ συνολικά σε 8 εκτός έδρας ματς μάζεψε μόλις 5 βαθμούς από Ηρακλή και Περσέα. Έτσι μετά το τέλος της κανονικής περιόδου ο 6ος της βαθμολογίας Άρης διασταυρώθηκε με τον 9ο Περσέα και ο 7ος Αιγιαλέων με τον 8ο Πανερυθραϊκό σε σειρές best of 3 με τους ηττημένους των σειρών να αγωνίζονται σε νέα σειρά best of 3 με στόχο την αποφυγή του υποβιβασμού. Θα περίμενε κανείς πως ο 6ος Άρης δεν θα αντιμετώπιζε πρόβλημα απέναντι σε μια ομάδα που τελείωσε το πρωτάθλημα με μόλις 1 νίκη και 4 βαθμούς και θα απέφευγε τις περσινές περιπέτειες. Πράγματι στο 1ο ματς της σειράς στη Μίκρα ο Άρης αν και δυσκολεύτηκε στο 2ο και 3ο σετ πήρε τη νίκη με 3-0 θέλοντας 1 πλέον νίκη για να παραμείνει στην κατηγορία. Στο 2ο ματς στην Περαία ο Άρης πήρε μεγάλη διαφορά στο 1ο σετ όμως ‘’κατάφερε’’ και το έχασε παίρνοντας πάντως τα επόμενα 2. Όμως αν και πλέον βρισκόταν 1 σετ μακριά από την σωτηρία ο Άρης έχασε το 4ο σετ με 25-20 αλλά και το τάϊ-μπρέικ με 15-11. Έτσι η σειρά οδηγήθηκε στις 8 Απριλίου σε 3ο και τελευταίο ματς στη Μίκρα όπου ο Άρης ήταν προ των πυλών ενός τεράστιου κάζου αφού κινδύνευε να αποκλειστεί από τη μακράν χειρότερη ομάδα της Pre League ενώ σε περίπτωση ήττας θα ερχόταν αντιμέτωπος με τον Πανερυθραϊκό ο οποίος τον είχε νικήσει 2 φορές στη κανονική διάρκεια. Στον 3ο αγώνα της σειράς οι παίκτες του Πάτρα πήραν από νωρίς μια διαφορά κοντά στους 5 πόντους στο 1ο σετ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι τους 2 όμως οι κίτρινοι έμειναν ψύχραιμοι και πήραν το σετ με 25-21. Στο 2ο σετ με τους Τζελάτι και Αραούχο να βάζουν δύσκολα στους αντιπάλους τους από το σέρβις ο Άρης πήρε προβάδισμα με 10-2 όμως τα τραγικά λάθη που έκαναν οι παίκτες του στη συνέχεια και οι μεγάλοι πόντοι που πήραν οι Σαλταφερίδης και Ντο Σάντος έβαλαν τον Περσέα μπροστά στο σκορ με 11-12. Οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και τη τελική ευθεία του σετ όπου οι κίτρινοι ξέφυγαν με 2 και το κέρδισαν με 25-22 μετά από 2 μεγάλες άμυνες του Ελ Γκαρουτί και πόντο του Στεφανίδη στη τελευταία φάση. Με το σκορ στο 2-0 ο Άρης ήταν ξανά 1 σετ μακριά από την σωτηρία και στο 3ο βρέθηκε μπροστά με 20-18 όμως ο Περσέας με μεγάλο όπλο του το μπλοκ που του έδωσε 4 κρίσιμους πόντους γύρισε το σετ και το πήρε με 23-25. Το 4ο σετ κυλούσε επίσης άσχημα για τον Άρη που βρέθηκε να χάνει με 3 μέχρι και το 13-16 μετά από κακές επιθέσεις του Ελ Γκαρουτί που δεν μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά. Οι κίτρινοι πάντως αντέδρασαν, ισοφάρισαν και έφτασαν να προηγούνται με 24-22 θέλοντας πλέον μόλις 1 πόντο για να τελειώσουν τη σειρά. Ούτε όμως σε αυτό το σημείο οι παίκτες του Άρη μπόρεσαν να τελειώσουν το παιχνίδι αφού ο Περσέας με τους Σαλταφερίδη και Μιχαήλ έσβησε τα 2 σετ μπολ. Αυτά που ακολούθησαν δύσκολα περιγράφονται καθώς έχουμε να κάνουμε ίσως με το μεγαλύτερο σετ στην ιστορία του Άρη και ένα από τα καλύτερα που θα μπορούσε να παρακολουθήσει ένα ουδέτερος λάτρης του αθλήματος. Ο Άρης μετά το 24-24 έχασε 6 φορές την ευκαιρία να τελειώσει το ματς με το σκορ να φτάνει στο 30-30 και τον Περσέα στην επόμενη φάση να παίρνει το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν με τη σειρά τους 3 ευκαιρίες η αλλαγή στο προβάδισμα έγινε άλλες 2 φορές και με το σκορ στο 37-37 μετά από φάση διαρκείας ο Ελ Γκαρουτί έδωσε το προβάδισμα ξανά στον Άρη. Ο Ντο Σάντος έσβησε το ματς μπολ, ο Ελ Γκαρουτί έκανε το 39-38 και στην επόμενη φάση ο Πεντίδης έβγαλε την υποδοχή, ο Ελ Γκαρουτί πάσαρε στον Αραούχο ο οποίος έβαλε τέλος στο μαρτύριο των φίλων του Άρη. Ακολούθησαν έντονες σκηνές με παίκτες της ομάδας και άτομα του τεχνικού team να βγάζουν τη μεγάλη πίεση που δημιουργήθηκε από την έκβαση του αγώνα και του σετ.

Φάση από τον τελευταίο αγώνα με τον Περσέα
Όλοι οι παίκτες που με προπονητή τον Χρήστο Πάτρα αγωνίστηκαν φέτος με τη φανέλα του Άρη στο πρωτάθλημα της Pre League : Ηρακλής Πάντσιος, Χρήστος Στεφανίδης, Ματέους Αραούχο, Σουφιάν Ελ Γκαρούτι, Αινείας Τζελάτι, Γιώργος Πεντίδης, Τάσος Αναστασιάδης, Άγγελος Στεφανίδης, Γιώργος Κουτσονίκας, Χαράλαμπος Κομιτούδης, Γιάννης Κατσαφλιάκας, Θεοδόσης Γαληρόπουλος, Φίλιππος Μάντζιος, Παύλος Παυλίδης, Αλέξανδρος Γραμμενούδης, Ευάγγελος Κουτσονίκας, Λεωνιδόπουλος, Ηρακλής Δέρβας.
Κάπως έτσι για 2η συνεχή χρονιά η επιβίωση του τμήματος στη 2η κατηγορία εξασφαλίστηκε με πολύ περιπετειώδη τρόπο. Η επόμενη σεζόν είναι ερωτηματικό για τους στόχους που θα έχει η ομάδα η οποία φέτος συμπλήρωσε 7 χρόνια μακριά από την Α1. Φέτος πριν την έναρξη του πρωταθλήματος ανακοινώθηκε ως βασικός χορηγός της σεζόν η Sharp η οποία μάλιστα ήταν και ο χορηγός της φανέλας. Δεν γνωρίζουμε το ύψος της βοήθειας που υπάρχει από την εταιρεία πάντως ακούστηκε πως η συνεργασία θα συνεχιστεί και την επόμενη σεζόν. Αν πάντως στο σύλλογο θέσουν ως στόχο την άνοδο πρέπει να δράσουν γρήγορα καθώς ανταγωνιστές στην κατηγορία όπως ο Ηρακλής έχουν ήδη αρχίσει τον σχεδιασμό της νέας σεζόν.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΤΗΣ ΣΕΖΟΝ 2022-23 ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΒΟΛΛΕΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΛΙΚ ΕΔΩ