Αφιερώματα

1981: Η Ευρώπη αρχίζει να μαθαίνει τον Άρη

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Τη σεζόν 1980-1981 ο Άρης κέρδισε για πρώτη φορά στην ιστορία του την συμμετοχή του στους ομίλους του κυπέλλου Κόρατς αποκλείοντας προηγουμένως με 2 νίκες την Ουγγρική Βάσας. Στον όμιλο τοποθετήθηκε με τις Βενέτσια, Μπρνο και το μεγαθήριο του Γιουγκοσλαβικού μπάσκετ Γιουγκοπλάστικα. (στη φωτογραφία ο Γκάλης παίρνει οδηγίες από τον Ίβκοβιτς σε ένα τάιμ άουτ του αγώνα)

Στις 14 Ιανουαρίου ο Άρης πέτυχε την μεγαλύτερη νίκη της σεζόν νικώντας την Γιουγκοπλάστικα με 87-83. Το παιχνίδι στο κατάμεστο από 5500 φιλάθλους Παλέ δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους. Οι κίτρινοι παρόλο που ήταν καλοί αμυντικά δεν έβρισκαν στην επίθεση λύσεις στην σφιχτή ζώνη των Γιουγκοσλάβων. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μέχρι και το 15ο λεπτό το προβάδισμα όταν και άρχισε να βρίσκει ρυθμό ο Γκάλης. Ο Άρης αρχικά πέρασε μπροστά με 33-32 ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να μεγαλώσει τη διαφορά στο 45-38.

Η Ευρώπη μαθαίνει τον Άρη και τον Γκάλη!
Στην επανάληψη το ξεκίνημα των κιτρίνων ήταν πάλι κακό βρίσκοντας τα σκούρα με την άμυνα της Γιουγκοπλάστικα ενώ και ο Γκάλης δεν ήταν στην καλύτερη του μέρα. Έτσι οι φιλοξενούμενοι με τον νεαρό Πόλιακ να είναι σε πολύ καλή μέρα αρχικά μείωσαν ενώ στο 30’ πέρασαν μπροστά με 63-64. Στο τελευταίο δεκάλεπτο φάνηκε η πρόοδος που σημειώθηκε στην ομάδα του Άρη όταν το βάρος στο σκοράρισμα πέρασε σε όλη την ομάδα. Οι Σκόνδρας και Βαμβακούδης πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια έδωσαν στον Άρη μια σπουδαία νίκη με 87-83. Κορυφαίοι για τον Άρη υπήρξαν οι Ανανιάδης και Ρωμανίδης,ο πρώτος ήταν άριστος στην άμυνα απέναντι σε αντιπάλους με που υπερτερούσαν σε σωματικά προσόντα ενώ ο δεύτερος παρά την νεαρή του ηλικία κινήθηκε με πολύ άνεση στην επίθεση. Πρώτος σκόρερ των κιτρίνων ο Γκάλης που απλά δεν βρέθηκε στην καλύτερη του μέρα. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι νεαροί Πόλιακ και Μπράντιτς καθώς και ο πιο έμπειρος Ντούκαν

Ο νεώτατος τότε Μιχάλης Ρωμανίδης σε μια από τις πρώτες του εμφανίσεις με τον Άρη

ΑΡΗΣ : Γκάλης 30, Παραμανίδης 11, Στυλιανού 15, Ρωμανίδης 8, Ανανιάδης 12, Ταχτσάνης 1, Σκόνδρας 6, Βαμβακούδης 4
ΓΙΟΥΓΚΟΠΛΑΣΤΙΚΑ : Ντούκαν 32, Πόλιακ 23, Μπράντιτς 12, Κούβασιτς 12, Τσέκο 4, Μπούριτς, Στέκιτς