1997: Όρθιος στο Τρεβίζο πέρασε στον τελικό του Κόρατς!

Με το +4 του πρώτου αγώνα στις αποσκευές του ταξίδεψε ο Άρης στο Τρεβίζο με στόχο την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Κόρατς. Το παιχνίδι έγινε στις 12 Μαρτίου 1997.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ανήκε αποκλειστικά στον Άρη που παίζοντας εξαιρετική άμυνα πάνω στον Ουίλιαμς της Μπενετόν βρέθηκε να προηγείται στο 12ο λεπτό με 16-33 ενώ έχοντας τον Σάκλφορντ κυρίαρχο κάτω από τα καλάθια πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-42. Εκεί που όλα έδειχναν πως οι κίτρινοι δεν θα είχαν πρόβλημα για την πρόκριση ήρθε το συμβάν του σοβαρού τραυματισμού (ρήξη χιαστού) του Βέλγου διαιτητή Ντε Κάϊζερ που άλλαξε τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Τον αγώνα ανέλαβε μόνος του ο Νταβίντοφ που υπέπεσε σε πολλά λάθη τα περισσότερα εις βάρος των κιτρίνων. Η Μπενετόν εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση και πέρασε μπροστά με 64-59 στο 34’ , σκορ που της έδινε την πρόκριση. Το πάθος και η αποφασιστικότητα των παικτών του Σούμποτιτς έφεραν το παιχνίδι ισόπαλο στο 67-67. Δευτερόλεπτα αργότερα και με το σκορ στο 69-67 ο Σάκλφορντ ευστόχησε σε 1/2 βολές και ο Ουίλιαμς με τρίποντο έκανε το 72-68 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, σε μία ακόμα φάση που αδικήθηκε ο Άρης διότι το σουτ του Αμερικανού ήταν κανονικά για 2 πόντους. Το ξεκίνημα της επανάληψης υπήρξε εφιαλτικό για τους κίτρινους καθώς οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 77-68. Το τάιμ-άουτ του Σούμποτιτς βοήθησε τους παίκτες του να ανασυνταχθούν και ο Μπόνι με 5 σερί πόντους μείωσε σε 77-73 ενώ μετά από φάουλ που κέρδισε και τεχνική ποινή που χρεώθηκε στον Ντ’ Αντόνι ευστόχησε σε 4 σερί βολές και ισοφάρισε σε 77-77. Τα τελευταία δευτερόλεπτα κύλησαν με συνεχόμενα φάουλ και βολές και στην τελευταία φάση με το σκορ στο 87-86 ο Ορτίθ τάπωσε τον Σεκούντα σε προσπάθεια για τρίποντο δίνοντας την τεράστια πρόκριση στον Αυτοκράτορα.

Με τη λήξη της αναμέτρησης ξεκίνησαν έξαλλοι πανηγυρισμοί από 400 φίλους του Άρη που βρέθηκαν στο γήπεδο και από χιλιάδες ακόμα στους δρόμους της Θεσσαλονίκης. MVP του αγώνα αναμφισβήτητα ο Μάριο Μπόνι με 25 πόντους και 4/6 τρίποντα ενώ εκπληκτικός και ο Σακλφορντ που έκανε double-double (22 π, 19 ρ), πολύ καλός και ο Λιαδέλης που εξαφάνισε τον Ουίλιαμς και ο Ορτίθ. Από την Μπενετόν ξεχώρισαν οι Πίτις,Ρεμπράτσα και Σεκούντα. Για δεύτερη φορά στην ιστορία του ο Αυτοκράτορας διεκδίκησε Ευρωπαϊκό τίτλο με Τούρκικη ομάδα καθώς στους τελικούς τον περίμενε η Τόφας Μπούρσα.

ΜΠΕΝΕΤΟΝ : Γκράτσις 4, Σεκούντα 12, Πίτις 18, Μαρκονάτο, Καραρέτο, Μπονόρα 10, Ρεμπράτσα 17, Νικολάι 9, Ουίλιαμς 16
ΑΡΗΣ : Ορτίθ 17, Λιαδέλης 11, Σταυρακόπουλος ,Σιούτης 8, Φλώρος 1, Ναχάρ, Αγγελίδης, Μπόνι 25, Σάκλφορντ 22