1983: Απόδραση από την Πάτρα για το κύπελλο

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος της σεζόν 1982-1983 ο Άρης κληρώθηκε με αντίπαλο τον Απόλλων Πατρών εκτός έδρας.

Οι κίτρινοι είχαν επικρατήσει και πριν λίγες μέρες μέσα στην Πάτρα για το πρωτάθλημα κι έτσι οι γηπεδούχοι έψαχναν εκδίκηση. Στο πρώτο ημίχρονο οι Πατρινοί έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 58-50. Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιάννη Ιωαννίδη συνήλθαν και ισορρόπησαν το παιχνίδι με την πολύ γερή άμυνα που έπαιξαν περνώντας μπροστά στο σκορ στο 30’ με 73-74. Στα τελευταία 10 λεπτά ο Αυτοκράτορας με κορυφαίο τον Νίκο Γκάλη πήρε διαφορά και τελικώς την πρόκριση με 85-94. Από τον Άρη κορυφαίοι υπήρξαν οι Γκάλης,Παραμανίδης,Δοξάκης και από τον Απόλλωνα οι Νικήτας και Μέλις ενώ ο Πετρόπουλος υστέρησε. Στα ημιτελικά ο Άρης αντιμετώπισε εντός έδρας τον Παναθηναϊκό και γνώρισε τον αποκλεισμό με 60-74.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ : Πολυδωρόπουλος 2, Μιχαλόπουλος, Πετρόπουλος 13, Νικήτας 27, Μέλις 29, Λιανός 2, Γιαννόπουλος 12
ΑΡΗΣ : Παραμανίδης 18, Γκάλης 36, Φιλίππου 4, Δοξάκης 13, Καραγιώργης 10, Ρωμανίδης 9, Ταχτσάνης 4, Γεωργιάδης