2017: Μεγάλη ανατροπή με σούπερ Κάμινγκς

Στην αυλαία της κανονικής περιόδου της σεζόν 2016-2017 ο Άρης φιλοξένησε την ΑΕΚ θέλοντας τη νίκη που θα του έδινε την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά.

Ο Άρης ξεκίνησε άσχημα την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-11 και 10-15 χάρη στην ευστοχία των Ούκιτς και Λαρεντζάκη. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Μαυροειδής και ισοφάρισαν σε 15-15 όμως με ένα 0-9 σερί της ΑΕΚ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 15-24. Το σερί έφτασε στο 0-11 και το σκορ στο 15-26, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη μείωσαν σε 24-26 στο 14ο λεπτό όμως οι φιλοξενούμενοι αρχικά ξέφυγαν με 27-36, στη συνέχεια με τρίποντο του Νούελς έφτασαν μέχρι το +12 και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 37-47. Στην Τρίτη περίοδο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Άρη ο οποίος με ένα 9-0 σερί μείωσε στον πόντο (52-53) και τελικά μπήκε στην τελευταία περίοδο στο -3 (54-57). Με 4 σερί πόντους του Κάμινγκς ο Άρης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 58-57 ενώ με καλάθι-φάουλ του Ζάρα έγινε το 61-57. Στα επόμενα λεπτά αυτοί που ανέλαβαν ρόλο στο σκοράρισμα ήταν οι Κάμινγκς και ΜακΓκραθ, ο δεύτερος έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 61-62 όμως ο πρώτος με μεγάλα καλάθια έδωσε διαφορά στον Άρη πρώτα με 72-64 και στη συνέχεια με 74-68 πρωτού ο ΜακΓκραθ μειώσει με τρίποντο σε 74-71. Με το σκορ στο 78-71 οι ΜακΓκραθ και Σάκοτα με νέα τρίποντα μείωσαν στον πόντο (78-77). Στο τελευταίο λεπτό ο Γιάνκοβιτς κέρδισε επιθετικό ριμπάουντ μετά από χαμένες βολές του Τσαϊρέλη και με 2 εύστοχες βολές έκανε το 80-77, στην επόμενη επίθεση ο ΜακΓκραθ αστόχησε και ο Άρης πήρε τη νίκη με 81-77.
Με αυτή τη νίκη ο Άρης και μετά την ήττα του Παοκ από τον Παναθηναϊκό ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στην 4η θέση με την οποία πέρασε κατευθείαν στα προημιτελικά έχοντας το πλεονέκτημα έδρας.

2017 ARIS AEK BASE2 BASKET
ΑΡΗΣ : Τζάκσον, Ξανθόπουλος 12, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 8, Κάμινγκς 24, Ζάρας 12, Μούρτος 9, Σίμτσακ 4, Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 2, Ντραγκίσεβιτς
ΑΕΚ : Ούκιτς 10, ΜακΓκραθ 17, Ελονού 5, Σάκοτα 15, Βασιλειάδης, Ντίξον 6, Λαρεντζάκης 8, Νιούλεϊ 8, Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 2