1963: Νίκη ρουτίνας επί του ουραγού Μελιτέα

Για την προτελευταία αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος ο Άρης που ήδη είχε πάρει την πρόκριση για το πανελλήνιο πρωτάθλημα αντιμετώπισε στο γήπεδο της ΧΑΝΘ τον Μελιτέα.

Ο Άρης εξασφάλισε διαφορά ασφαλείας από την αρχή του αγώνα και παίζοντας πολύ καλή άμυνα έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 35-11. Στην επανάληψη οι κίτρινοι με οργανωτή στην επίθεση τον Κωνσταντάρα και εκτελεστή τον Κατριό έφταναν στο αντίπαλο καλάθι με μεγάλη άνεση και πήραν τη νίκη με 78-31. Καλοί επίσης υπήρξαν και οι Μπουσβάρος,Ρόκκος ενώ το σκορ θα μπορούσε άνετα να είναι μεγαλύτερο αν το γήπεδο ήταν σε καλύτερη κατάσταση. Την πρόκριση για την τελική φάση εκτός του Άρη πήραν και οι Ηρακλής,Ανατόλια ενώ για την πρώτη διοργάνωση Α’ Εθνικής που θεσπίστηκε την επόμενη σεζόν, εκτός των προαναφερθέντων την πρόκριση πήρε και η ΧΑΝΘ με τις υπόλοιπες ομάδες της πόλης να αγωνίζονται στη Β’ Εθνική.

15-ΦΑΣΗ-ΜΠΑΣΚΕΤ.jpgΕντυπωσιακή φάση του αγώνα με πρωταγωνιστή τον Αναστασόπουλο, τον ψηλό του Άρη
ΑΡΗΣ : Γούσιος 1, Μπουσβάρος 8, Ρόκκος 14, Αναστασόπουλος 8, Κατριός 20, Κωνσταντάρας 10, Καραμήτσος 10, Κρυσταλλίδης 7
ΜΕΛΙΤΕΑΣ : Τζιμάκης 3, Δημητριάδης 13, Φούκος 2, Παρθενίου 2, Ιορδάνου 11