ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1966: Σοβαρός στην επανάληψη πήρε ακόμα μία νίκη

Η σεζόν 1965-1966 αποτέλεσε σταθμό στην ιστορία της ομάδας καθώς για πρώτη φορά κέρδισε την έξοδο της στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις με τη 2η θέση που κατέλαβε.

Στις 4 Ιουνίου ο Άρης υποδέχτηκε τη ΧΑΝ Νίκαιας ομάδα που συμμετείχε για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Α’ Εθνική πραγματοποιώντας μάλιστα αξιοπρεπή πορεία αφού τερμάτισε στην 6η θέση του πρωταθλήματος. Οι κίτρινοι στο πρώτο μέρος εμφανίστηκαν πολύ μέτριοι και με πολλά λάθη, οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν ιδιαίτερα το γεγονός παρέμειναν όμως κοντά στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο στο 29-24.
Στην επανάληψη ο Ανέστης Πεταλίδης προχώρησε σε αλλαγές στην πεντάδα του Άρη αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους και με ένα επιμέρους 13-2 οι κίτρινοι πήραν σαφές προβάδισμα νίκης. Ο Άρης τελικά πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 82-48 έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Μπουσβάρο και Ροδόπουλο χωρίς οι υπόλοιποι να υστερούν. Από τη ΧΑΝΝ διασώθηκαν οι Σπανός,Αμερικάνος και Παπανάγος
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Μπουσβάρος 23, Αντωνακόπουλος 10, Τσιτούρας 6, Κατριός 14, Ιωαννίδης 13, Ροδόπουλος 9, Χατζησταύρου 7, Χόρτης 1
ΧΑΝΝ : Αμερικάνος 12, Σπανός 14, Παπανάγος 10, Τσοχατζής 8, Καινουργιόπουλος 6, Κριθάρης, Παπαχαρίτος