2007: Αγχωτική νίκη κόντρα στους γκρι

Μετά τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία για συμμετοχή σε τελικούς πρωταθλήματος μετά το 1991 ο Άρης συνέχισε στη σειρά των μικρών τελικών με αντίπαλο τον Πανιώνιο και έπαθλο τη συμμετοχή στην Ευρωλίγκα της επόμενης χρονιάς.

Η σειρά κρινόταν στις 3 νίκες με το πρώτο ματς να γίνεται στο Αλεξάνδρειο, οι κίτρινοι εκτός του Πανιωνίου είχαν απέναντι τους και την προκλητική τριάδα των διαιτητών Ζαβλάνου,Μουζάκη και Τανατζή. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο Σιγάλας αποβλήθηκε μόλις στο 2ο δεκάλεπτο μετά από φάουλ και τεχνική ποινή που του καταλογίστηκε στην ίδια φάση με αντίπαλο τον Περπέρογλου. Συγκεκριμένα ο Ζαβλάνος υπήρξε ιδιαίτερα προκλητικός ψάχνοντας την παραμικρή ευκαιρία να τιμωρήσει τους κίτρινους.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι μπορεί οι κίτρινοι να προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 21-15 όμως στη συνέχεια έμειναν γρήγορα από ενέργεια και κάνοντας επιπόλαια λάθη επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 34-44. Κορυφαίος για τον Πανιώνιο στο πρώτο μέρος υπήρξε ο Γουϊλσον με 15 πόντους ενώ οι κυανέρυθροι υπέπεσαν μόλις σε 1 λάθος. Στην επανάληψη οι κίτρινοι διόρθωσαν την άμυνα τους, δέχτηκαν μόλις 8 πόντους στην 3η περίοδο και με σερί τριπόντων και τον Σκέιλς να οργιάζει πέρασαν μπροστά με 55-52. Οι 2 ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ σε όλο το 4ο δεκάλεπτό και το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό οδηγήθηκε σε διαδοχικά φάουλ όπου οι παίκτες του Άρη με κυριότερο τον Κασλ ήταν πιο εύστοχοι στις βολές και πήραν την πρώτη δύσκολη νίκη της σειράς με 84-82.
ΑΡΗΣ : Κασλ 20, Σιγάλας, Τσαλδάρης 10, Σεραπίνας 3, Σκέιλς 16, Καλαϊτζής, Ηλιάδης 11, Ουϊλκινσον 11, Φλέτσερ 1, Παντελιάδης 2, Γιαννούλης 10
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Καυκής 2, Μιλίκοβιτς 8, Περπέρογλου 14, Ντόιτσιν 2, Αρσλαν 8, Αγγελόπουλος 8, Ουϊνστον 24, Ντραγκοϊλοβιτς, Χάτσον 16