1958: Δεύτερη νίκη στα τελικά του πρωταθλήματος

Μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού στη πρεμιέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος ο Άρης αντιμετώπισε τη ΧΑΝΘ για τη 2η αγωνιστική με στόχο τη διατήρηση του αήττητου.

Το παιχνίδι ξεκινάει σε αργό ρυθμό με τον Άρη να μην βρίσκεται σε καλή μέρα και τη ΧΑΝΘ να κρατάει συνεχώς το προβάδισμα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι κίτρινοι πετυχαίνουν μόλις 3 πόντους με τη ΧΑΝΘ να προηγείται με 10-3, στη συνέχεια ο Άρης μαζεύει τη διαφορά και με τη λήξη του ημιχρόνου φτάνει σε απόσταση ενός καλαθιού (18-16).
Χαρακτηριστικό της κακής ποιότητας επιθετικά των 2 ομάδων το γεγονός ότι στα πρώτα 5 λεπτά της επανάληψης δεν σημειώθηκε καλάθι. Η ΧΑΝΘ καταφέρνει και κρατάει το προβάδισμα μέχρι και το 30’ όταν ο Άρης περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 25-23. Η ΧΑΝΘ φτάνει στην ισοφάριση στο 35ο λεπτό (30-30) και τα τελευταία 5 λεπτά είναι πραγματικό θρίλερ. Στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ στο 33-32 υπέρ της ΧΑΝΘ οι παίκτες της χάνουν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους καθώς χάνουν 2 φορές την κατοχή της μπάλας, κάτι που εκμεταλλεύονται οι κίτρινοι και με εύστοχες επιθέσεις φτάνουν στη μεγάλη νίκη με 37-34.

Παρά τη νίκη τους οι κίτρινοι εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και έφτασαν στη νίκη περισσότερο λόγω των λαθών στων οποίων υπέπεσαν οι αντίπαλοι. Μεγάλη η αστοχία των 2 ομάδων οι οποίες πάντως είχαν τη δικαιολογία του δυνατού ανέμου που υπήρχε εκείνη τη μέρα. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Γούσιος,Πετράκης και Φλόκας ενώ από τη ΧΑΝΘ κορυφαίος υπήρξε ο Παπαχαρίσης.
ΑΡΗΣ : Γούσιος 10, Μακρής 2, Πετράκης 9, Μπουσβάρος 8, Φουρουτζόπουλος, Διονυσόπουλος 2, Αμαραντίδης 2, Φλόκας 2, Σπηλιάκος
ΧΑΝΘ : Ματσούκας, Τσιγαρίδας 4, Κυριάκης 2, Παπαχαρίσης 10, Δέδες 6, Ρόκκος 10, Τρόντζος 2, Ηλιάδης