2007: Επιστροφή του Αυτοκράτορα στην Ευρωλίγκα με νίκη!

Και πώς να χάσει με αυτόν τον κόσμο στο πλευρό του. Ο Αρης έκανε το καλύτερο δυνατό στην πρεμιέρα του στον Β' όμιλο της ευρωλίγκα επικρατώντας με 87-83 της ισπανικής Μάλαγα η οποία, μην ξεχνιώμαστε, πριν από πέντε μήνες καταλάμβανε την τρίτη θέση στο Final-4 της Αθήνας. Ονειρεμένο ντεμπούτο για τον Ρέισον Τέρι, "ογκόλιθος" μέσα στις δύο ρακέτες ο Τζερεμάια Μάσεϊ.

Ο Δημήτρης Τσαλδάρης ήταν καυτός στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με 3/3 τρίποντα αποτέλεσε τον πρώτο μεγάλο πονοκέφαλο για την άμυνα των Ισπανών. Τη σκυτάλη από τον Ελληνα γκαρντ πήρε ο Ρέισον Τέρι ο οποίος από το ντεμπούτο του με την κίτρινη φανέλα έδειξε μέρος του ταλέντου του και της αξίας του. Η Μάλαγα κατάφερε να ισορροπήσει γρήγορα την κατάσταση και το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Αρη προηγούμενο με βραχεία κεφαλή, 24-23.

Δύο λεπτά χρειάστηκαν για να βρουν διχτάκι και οι δύο ομάδες στη δεύτερη περίοδο. Με όπλο την ασφυκτική άμυνα ο Αρης προηγήθηκε με 31-23 (σερί 8-0) και όλα έδειχναν ρόδινα αφού οι Ισπανοί δεν μπορούσαν με κανέναν τρόπο να σκοράρουν. Το σερί «έσπασε» με τρίποντο του Χέρμαν το οποίο άλλαξε όλη τη ροή. Η Μάλαγα απάντησε με το ίδιο νόμισμα (άμυνα) και η διαφορά όχι μόνο καλύφθηκε αλλά ανατράπηκε κι όλας (37-39). Τελικά, ο Αρης πήγε στα αποδυτήρια με παρακαταθήκη το συν 1 (40-39).

H εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Μάλαγα έχοντας τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ και παίζοντας πολύ καλή άμυνα «αιχμαλώτισε» τον Αρη περνώντας μπροστά με 51-44. Η διαφορά έφτασε στους οκτώ πόντους (65-57) πριν έρθει ο Μάσει με follow να γράψει το 59-65 στο τέλος της περιόδου.

Η Μάλαγα έμοιαζε να έχει κοιμίσει τους παίκτες του Χέρμπερτ αλλά η αφύπνισή τους ήρθε από νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ένα σερί 7-0 (5 πόντοι ο Μότολα) έβαλε τον Αρη και πάλι σε θέση οδηγού. Ο Σκαριόλο κάλεσε εσπευσμένα σε τάιμ-άουτ και η Μάλαγα σκόραρε για πρώτη φορά στην τελευταία περίοδο με επτά λεπτά να απομένουν. Από’κει και πέρα το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια διαρκώς.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Χιμένεθ για θέατρο (θέλησε να εκμαιεύσει επιθετικό φάουλ) και ο Αρης απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή των βολών, πέρασε μπροστά με 5 πόντους. Το νερό είχε μπει, επιτέλους, στο αυλάκι της νίκης. Με κάρφωμα του Τέρι ήρθε το συν 7 και ο Αρης αγκάλιασε την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.