1985: Κατοστάρα επί του Ολυμπιακού

Για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Άρης πέτυχε στις 27 Οκτωβρίου 1985 ακόμα μία άνετη νίκη, αυτή τη φορά επί του Ολυμπιακού, παραμένοντας μόνος πρώτος και αήττητος.

Σε ένα κατάμεστο από 6000 κόσμου Αλεξάνδρειο οι Πειραιώτες υπήρξαν ανταγωνιστικοί μόνο για τα 4 πρώτα λεπτά. Οι παίκτες του Ιωαννίδη με ένα γρήγορο ξέσπασμα πήραν στο επόμενο λεπτό κεφάλι στο σκορ με 16-11 και σε εκείνο το λεπτό οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη 3-2. Κάτι τέτοιο όπως ήταν αναμενόμενο δεν υπήρξε εμπόδιο στο Νίκο Γκάλη που με δικά του καλάθια έκανε το 28-15 στο 10ο λεπτό. Στο επόμενο πεντάλεπτο έγιναν άστοχες ενέργειες και από τις 2 ομάδες οι οποίες υπέπεσαν και σε αρκετά λάθη. Έτσι η διαφορά δεν ξέφυγε παραμένοντας στο 15’ στα προηγούμενα επίπεδα (36-23). Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου όμως τα πράγματα άλλαξαν καθώς ο Ιωαννίδης πέρασε τον Φιλίππου στη θέση του Κοκολάκη κάνοντας έτσι την ομάδα του πιο ευέλικτη. Ο Γιαννάκης σέρβιρε στους Γκάλη,Ρωμανίδη και Σταμάτη οι οποίοι πρόσφεραν θεαματικές φάσεις στο κοινό και σε συνδιασμό με την άψογη άμυνα της ομάδας στο διάστημα αυτό η διαφορά έφτασε με τη λήξη του ημιχρόνου τους 26 (53-27). Στην επανάληψη το ενδιαφέρον του κόσμου πέρασε όπως ήταν αναμενόμενο στην τελική έκταση του σκορ. Οι παίκτες του Αυτοκράτορα έδειξαν μία χαλαρότητα που επέτρεψε τους ερυθρόλευκους με κύριο εκφραστή τον Κοζάκη να δείξουν μία δραστηριότητα κάτω από τα καλάθια. Οι κίτρινοι πάντως είχαν τα ξεσπάσματα τους κυρίως με τους Γκάλη και Φιλίππου και τελικά έφτασαν για ακόμα ένα παιχνίδι τους 100 πόντους παίρνοντας τη νίκη με 100-74.

Με το νούμερο 7 στην πλάτη, ο Γιάννης Μαντόπουλος επιχειρεί σουτ απέναντι στο καλάθι του Ολυμπιακού ενώ παρακολουθεί ο Παπαγεωργίου. Είναι από τις ελάχιστες φωτογραφίες του νεαρού που δεν έπαιρνε μεγάλο χρόνο συμμετοχής κατά την παρουσία του στον Αυτοκράτορα (συνολικά 11 συμμετοχές και 15 πόντοι σε δύο σεζόν στον Άρη)
Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Νίκος Γκάλης ήταν αυτός που ξετρέλανε το κοινό που εκτός από το σκοράρισμα πρόσφερε και ασσίστ. Φοβερή εμφάνιση τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά είχε και ο φορμαρισμένος Ρωμανίδης. Με το 7/7 ο Άρης έμεινε μόνος πρώτος 1 βαθμό πάνω από τον Παναθηναϊκό.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 40, Γιαννάκης 4, Ρωμανίδης 10, Κοκολάκης 9, Σταμάτης 8, Φιλίππου 17, Δοξάκης 4, Παπαγεωργίου 5, Τσιτάκης 3, Μαντόπουλος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Σαμπάνης 11, Καμπούρης 14, Παραγιός 6, Παναγιωτόπουλος 4, Μανιάτης 17, Χριστοδούλου, Κουκής 4, Κοζάκης 16, Ναλμπάντης 2