1996: Πήρε το πάνω χέρι στην Τουρκία

Γύρος των 32 του κυπέλλου Κόρατς και ο Άρης ταξίδεψε στις 4 Δεκεμβρίου 1996 στην Κωνσταντινούπολη για τον 1ο αγώνα του ζευγαριού με αντίπαλο τη Μπεσίκτας.

Το γήπεδο δεν θύμιζε την κόλαση που οι Τούρκοι διαφήμιζαν και ο Άρης προηγήθηκε με 1-10,η άμυνα ζώνης όμως των γηπεδούχων ήταν αυτή που έκανε γρήγορα το παιχνίδι ντέρμπι. Η Μπεσίκτας προηγήθηκε με 28-21 στο 15ο λεπτό ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο 37-31 καθώς οι παίκτες του Σούμποτιτς έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο σε αντίθεση με τους Μαλά,Μπαγιουλκέν και Μπράισον που έδιναν ρεσιτάλ ευστοχίας. Στην επανάληψη οι κίτρινοι εφάρμοσαν πιο σφιχτή άμυνα ενώ παράλληλα έτρεξαν και πέτυχαν γρήγορα καλάθια. Σε μόλις 2 λεπτά έφτασαν στην ισοφάριση (37-37) και από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 45-46 ενώ 3 λεπτά πριν τη λήξη είχαμε νέα ισοπαλία (60-60). Ηγέτης των τελευταίων λεπτών αλλά και όλου του Β’ ημιχρόνου υπήρξε ο Σακλφορντ που σήκωσε την ομάδα στις πλάτες του και οδήγησε στην επικράτηση με 64-65.
Ο Αμερικανός πέτυχε 19 από τους 30 πόντους του στο Β’ ημίχρονο ενώ πολύ καλοί στα κρίσιμα σημεία ήταν και οι Σταυρακόπουλος,Αγγελίδης. Με αυτή τη νίκη έστω και με 1 πόντο ο Αυτοκράτορας έμοιαζε ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση χωρίς κανένας βέβαια να μπορούσε να προβλέψει τον επεισοδιακό αγώνα που θα ακολουθούσε στη Θεσσαλονίκη.

1996 ARIS BESIKTAS A BASE1
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ : Εράν, Σενμπαϊκάρ 3, Μπουγιουλκέν 14, Αουντίν, Οζτούρκ, Αλί Τινάι 9, Μπράισον 15, Αλεξάντερ 10, Μαλά 13
ΑΡΗΣ : Ορτίθ 2, Σταυρακόπουλος 16, Παπαδάτος 3, Σιούτης, Φλώρος 1, Αγγελίδης 8, Χωλόπουλος, Σακλφορντ 30, Μπόνι