ΑΡΗΣ Μπάσκετ

Θύμα από την γραμμή των τριών πόντων

Για το εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League ο Άρης υπέστη ήττα από το Λαύριο με 92-71. Ήταν η πρώτη ήττα του Άρη από το Λαύριο μετά από 3 χρόνια. Οι κίτρινοι ήταν κακοί, ενώ αντίθετα οι νικητές είχαν καθολική υπεροχή.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Άρης μπήκε κάπως μουδιασμένα (σκόραρε 6 πόντους σε 7 λεπτά), με το Λαύριο να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο και να κάνει ένα σερί 6-0. Ο Άρης, προσπάθησε να ανακόψει τον ρυθμό, παρόλα αυτά όμως οι γηπεδούχοι τελείωσαν το δεκάλεπτο, προηγούμενοι στο σκορ με τέσσερις πόντους (22-18). Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, συνέχισε την καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση και με σερί τρίποντα των Κόζι (3/3) και Μουράτου, εκτίναξαν τη διαφορά στους 21 πόντους -την μεγαλύτερη στο παιχνίδι- (53-32).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Άρης, προσπαθώντας να συνειδητοποιήσει τι συνέβη στη δεύτερη περίοδο (31-14 σερί), θέλησε να κάνει ένα restart, με τον Κουζέλογλου 17 πόντους (6/9 σουτ) να προσπαθεί μόνος του κυρίως κάτω απ' το καλάθι. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη όμως, είχαν την ψυχολογία και δεν άφησαν να συμβεί κάτι τέτοιο παρόλο τα 4 συνεχόμενα λάθη), με αποτέλεσμα να κρατήσουν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και να πάρουν και το τρίτο δεκάλεπτο (68-51). Η τέταρτη και τελευταία περίοδος, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, ήταν αναγνωριστική, αφού το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί και οι φιλοξενούμενοι το είχαν αποδεχθεί. Έτσι το Λαύριο έφυγε με τη μεγάλη νίκη (92-71), επικρατώντας για πρώτη φορά έπειτα από το 5-0 του Άρη τα τελευταία τρία χρόνια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Μάνος, Ζακεστίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 53-32, 68-51, 92-71

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 13 (5/6 σουτ), Έβανς 7 (3 ριμπάουντ), Μουράτος 11 (4/6 σουτ, 10 ασίστ), Ντιαλό 16 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (9 ριμπάουντ), Κόζι 19 (5/5 τρίποντα), Σάβατζ, Ερμίδης, Σταματογιάννης 3, Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 11 (3/5 τρίποντα)

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ, Σταμάτης 2, Μιλόσεβιτς 11 (4/8 σουτ 3 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς 12 (4/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντεκόζι 6 (4 λάθη), Σλαφτσάκης 6 (2 ασίστ), Φλιώνης 5, Χαριτόπουλος, Σιδηροηλίας 1, Κουζέλογλου 19 (7/9 σουτ, 4 ριμπάουντ), Τσάλμερς 4, Λιτλ 5

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 20/33 δίποντα, 14/22 τρίποντα, 10/13 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 21 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 22/43 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 18/28 βολές, 26 ριμπάουντ (14 αμυντικά - 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ

πηγή άρθρου: sport24.gr