ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1974: Πρώτη νίκη στο Πρωτάθλημα επί του Πανιωνίου

Ο ευρωπαίος Άρης της σεζόν 1974-1975 σε αντίθεση με την προηγούμενη ξεκίνησε πολύ άσχημα έχοντας 4 ήττες στα πρώτα 4 παιχνίδια του. Τελικά το ρόδι έσπασε στις 14 Δεκεμβρίου 1974 εναντίον του Πανιωνίου.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά καθώς στο 10ο λεπτό προηγήθηκαν με 22-13 ενώ στο 15ο έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-18). Τελικά έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 41-27. Στην επανάληψη η αποχώρηση του Παπαγεωργίου με 5 φάουλ στο 25’ δυσκόλεψε το έργο του Άρη στο σκοράρισμα και το παιχνίδι προ στιγμήν έγινε ντέρμπι. Οι κίτρινοι έφταναν με το ζόρι στο αντίπαλο καλάθι όμως παρά και την αποχώρηση του Αλεξανδρή επίσης με 5 φάουλ στο 35’ έφτασαν τελικά στη νίκη με 76-67.
Κορυφαίος για τον Άρη ο Αλεξανδρής που ήταν άριστος και στην άμυνα και στην επίθεση ενώ ακολούθησαν οι Ιωαννίδης και Παπαγεωργίου. Από τον Πανιώνιο καλύτεροι ήταν οι Δενδρινός,Μίσσας και Λαζαρίδης. Την επομένη για την 6η αγωνιστική ο Άρης νίκησε και το Παγκράτι με 72-61.