ΑΡΗΣ Μπάσκετ

Εκτός έδρας ανάσα για τον Αυτοκράτορα!

Είκοσιτρεις μήνες χωρίς εκτός έδρας νίκη ήταν όχι απλά πολύ, αλλά αδιανόητο για τον μπασκετικό Άρη, το πάλαι ποτέ Αυτοκράτορα του ελληνικού μπάσκετ! Κι όμως η νίκη ήρθε απόψε στη Λάρισα, όταν ο Άρης κέρδισε χάρη σε τρίποντες βόμβες του Σλαφτσάκη και του Τσάλμερς στο τελευταίο λεπτό, με τον Άρη να φεύγει κερδίζοντας 84-88!

το κείμενο που ακολουθεί είναι από το ebasket.gr:

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Άρης και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τους Τσάλμερς και Ντραγκίτσεβιτς κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (3-13) λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην συνέχεια και με πρωταγωνιστές τους Ρας και Σμιθ κατάφεραν με μειώσουν στον πόντο (19-20), με τον Ντραγκίσεβιτς να είναι αυτός που διαμόρφωσε το 21-23 του δεκαλέπτου.

Οι Θεσσαλοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ ένα λεπτό μετά το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με βολές του Μπέρι (26-25), ενώ λίγο αργότερα κατάφερε να πάρει αέρα 6 πόντων με καλάθι του Μπράουν (31-25). Οι Κίτρινοι βρήκαν λύσεις να κατάφεραν να μην αφήσουν την Λάρισα στο σκορ, ωστόσο ο τρομερός Μπράντον Ρας κράταγε σε ρόλο οδηγού την ομάδα του. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 7 πόντους με τρίποντο του Μπράουν (37-30), με τον Σλαφτσάκη να μειώνει στο 37-32 του ημιχρόνου.

ΓΙΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Άρη να καταφέρνει να έρθει σε απόσταση τριπόντου με καλάθια των Σλαφτσάκη και Σούλερ (51-48). Μάλιστα, ο Έλληνας παίκτης κατάφερε να φέρει την ομάδα του σε απόσταση βολής μετά από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε (51-50). Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες αμφότερες να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία, με τα εκατέρωθεν προβαδίσματα ωστόσο με μένουν σε επίπεδα μια κατοχής, με το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 68-66.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 7-0 ανεβάζοντας την διαφορά στους 9 πόντους (75-66), για να απαντήσει με δικό του 8-0 σερί ο Άρης φέρνοντας το παιχνίδι σε απόσταση βολής (75-75). O ;Άρης κατάφερε να φτάσει στην νίκη χάρη σε δύο τρίποντες βόμβες των Σλαφτσάκη και Τσάλμερς στο τελευταίο λεπτό φτάνοντας στην πρώτη του εκτός έδρας νίκη μετά από 23 μήνες με το τελικό 84-88.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 37-32, 68-66, 84-88