1995: Έμεινε ζωντανός με νίκη επί της Σαραγόσα

Μόνο τη νίκη επί της Σαραγόσα έψαχνε ο Άρης στις 20 Δεκεμβρίου 1995 για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Κόρατς για να ήλπιζε σε πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το Αλεξάνδρειο μπορεί να μην γέμισε αλλά οι 3000 φίλοι της ομάδας ανάγκασαν τους Ισπανούς να αντέξουν μόνο για 10 λεπτά. Στο υπόλοιπο διάστημα οι κίτρινοι κυριάρχησαν απόλυτα και με εξαίρεση κάποιες αναλαμπές των φιλοξενούμενων οι γηπεδούχοι έλεγξαν το ρυθμό της αναμέτρησης και ακόμα και όταν η Σαραγόσα μείωσε στους 4 (63-59 στο 35’) κράτησαν τη ψυχραιμία τους και απάντησαν με τον κατάλληλο τρόπο. Ο Αυτοκράτορας έφτασε στη νίκη με 81-70 (40-34 ημίχρονο) έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Μισούνωφ,Αγγελίδη και Έλις με τους οποίους έβρισκε πάντα το τρόπο να διορθώνει τα λάθη του και να φτάνει στο αντίπαλο καλάθι. Επιπλέον παρουσιάστηκε διαβασμένος στην άμυνα αφού αφόπλισε τα επιθετικά ατού των Ισπανών και ιδιαίτερα τους Μπάνιστερ και Ανγκούλο ενώ κυριάρχησε και στους τομείς των ασσίστ και των ριμπάουντ.
Ο Άρης με τη νίκη αυτή έκανε το 3-2 περιμένοντας τη τελευταία αναμέτρηση στην Ιταλία απέναντι στην ισόβαθμη Μπολόνια για την πρόκριση στους 8.20-ΕΛΛΙΣ.jpg
ΑΡΗΣ : Λιαδέλης 7, Μισούνωφ 14, Σιούτης 11, Χρυσανθόπουλος, Αγγελίδης 21, Έλις 23, Γιοβάνοβιτς 5, Γκούντα
ΣΑΡΑΓΟΣΑ : Ανγκούλο Α. 16, Τέρνερ 12, Ανγκούλο Λ. 4, Φερνάντεζ, Αρσέγκα 12, Θουμπιθαρέτα, Μπάνιστερ 16, Ρεβουέλτο 6, Μούρθια 4