1990: Ο Γκάλης σπάει το φράγμα των 10.000 πόντων

Στις 15 Δεκεμβρίου 1990 στον εκτός έδρας αγώνα με το Περιστέρι,ο Νίκος Γκάλης γίνεται μόλις ο δεύτερος παίκτης του ελληνικού πρωταθλήματος που σπάει το φράγμα των 10.000 πόντων. (στο εξώφυλλο η φωτογραφία του Β.Τσιλιπάκου με τον Ανέστη Πεταλίδη να βραβεύει τον Γκάλη)

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
Σε ένα γήπεδο που την περασμένη χρονιά γνώρισαν την ήττα οι παίκτες του Άρη μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη. Το παιχνίδι ήταν μια αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ με τους Γκάλη-Γιαννάκη-Σέλλερς να κάνουν οτι θέλουν στον γήπεδο. Στα αρνητικά για τους πρωταθλητές οτι δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα στην άμυνα έχοντας ως κύριο μέλημα την όσο το δυνατόν καλύτερη επιθετική συγκομιδή. Οι πολλοί πόντοι που δέχτηκαν οι κίτρινοι οφειλόταν και στα πολλά φάουλ που τους χρέωσαν οι διαιτητές με τους γηπεδούχους να εκτελούν συνεχώς βολές.
Ο Άρης αποκτάει από την αρχή το πάνω χέρι στο σκορ με τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου να μην πέφτει σε μονοψήφια επίπεδα. Το ημίχρονο κλείνει στο αρκετά υψηλό 59-74 με τον Γκάλη να είναι αλάνθαστος. Το δεύτερο μέρος κυλάει σε παρόμοιο ρυθμό με τον Σούμποτιτς να ανεβάζει ρυθμούς και μαζί με τους Γκάλη,Γιαννάκη και Σέλλερς φορτώνουν το καλάθι του Περιστερίου. Ο Άρης κάνει το τελικό του ξέσπασμα 5 λεπτά πριν τη λήξη με τη διαφορά να διαμορφώνεται στη μέγιστη τιμή των 29 πόντων (95-124). Οι γηπεδούχοι το μόνο που θα καταφέρουν είναι να μειώσουν κάπως τη διαφορά με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 112-137.

Κορυφαίος του αγώνα ο Νίκος Γκάλης με 46 πόντους (82% 2π,100% β) και 12 ασσίστ αποθεώθηκε δικαίως από τον κόσμο του Περιστερίου,καταπληκτικός ο Γιαννάκης κέρδισε πολλές μάχες και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 31 πόντους.Ουσιώδης και εντυπωσιακός ο Σέλλερς κυριάρχησε απόλυτα κάτω από τα καλάθια μαζεύοντας 16 ριμπάουντ ενώ ο Σούμποτιτς έδωσε λύσεις από το τρίποντο (4/5). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κορωνιός,Μυλωνάς και Τσερτς.

ΑΡΗΣ : Γκάλης 46, Γιαννάκης 31, Σέλλερς 31, Σούμποτιτς 18, Λυπηρίδης 3, Μισούνοφ 6, Αγγελίδης 2, Βουρτζούμης, Πιάρας, Δοξάκης
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ : Κορωνιός 35, Γραικός 2, Μυλωνάς 24, Τσαγκόπουλος 2, Τσερτς 30, Φασούρας 6, Μπάτζος 2, Καζουρίδης 1