ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1985: Όταν ο Αυτοκράτορας γνώριζε για τελευταία φορά την ήττα

Σαν σήμερα το 1985 για το πρωτάθλημα μπάσκετ, ο Άρης γνώριζε την ήττα από τον Πανιώνιο η οποία έμελε όμως να είναι η τελευταία για σχεδόν 45 μήνες.

Είναι από τις ήττες που παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, έχουν την δική τους ξεχωριστή σημασία στην ιστορία. Και αυτό διότι σηματοδοτούν την έναρξη κάποιων γεγονότων τα οποία χαρακτηρίζουν μια ολόκληρη εποχή. Μια από αυτές τις ήττες ήταν η επικράτηση του Πανιώνιου επί του Αρη στις 2 Μαρτίου του 1985.

Η ιστορία θα μπορούσε να είχε γραφτεί διαφορετικά αν οι κυανέρυθροι δεν είχαν κάνει ένσταση στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων (όταν και ο Αρης κέρδισε 69-65), τον Νοέμβριο του 1984. Ο λόγος της ένστασης ήταν η εντολή των διαιτητών να δώσουν μόνο μία βολή στους γηπεδούχους, όταν σφυρίχτηκε φάουλ σε σουτ του Κώστα Μίσσα. Η ένσταση έγινε δεκτή και οι δύο ομάδες αναγκάστηκαν να αγωνιστούν ξανά στο Κλειστό της οδού Αρτάκης τον Μάρτιο του 1985.

Στις 2 Μαρτίου λοιπόν, στον… «επαναληπτικό» αγώνα, η ήττα ήρθε με περιπετειώδη τρόπο και έπειτα από δύο παρατάσεις. Ο Αρης προηγήθηκε στα πρώτα 5 λεπτά με 6-14, με τους Λινάρδο και Μίσσα να αντιδρούν και να βάζουν τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με 29-25. Το ημίχρονο βρήκε τους κυανέρυθρους να έχουν χτίσει διψήφια διαφορά πόντων (39-28). Ο Αρης χάρης σε εκπληκτικές προσπάθειες του Γκάλη και με συμπαραστάτη τον Δοξάκη πλησίασε στο σκορ και με καλάθι του τελευταίου στα 6" πριν το τέλος το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με σκορ 68-68. Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ και οδηγήθηκαν σε νέα παράταση με το σκορ στο 74-74. Στην δεύτερη παράταση δήμιος του ΑΡΗ υπήρξε ο Κώστας Μίσσας με νικητήριο καλάθι που πέτυχε στα 12" πριν το τέλος. Το τελικό 84-82 έδινε στον Πανιώνιο μία νίκη που ήταν η αφορμή να ξεσπάσουν σε πανηγυρισμούς οι οπαδοί τους στις εξέδρες.

Από την άλλη στις τάξεις των κιτρινόμαυρων, υπήρχε προβληματισμός με τον Γιάννη Ιωαννίδη όντας εκνευρισμένος να μην θέλει να κάνει δηλώσεις. Εκείνη την στιγμή κανείς δεν το καταλάβαινε αλλά ξεκινούσε ένα απίστευτο ρεκόρ στο Ελληνικό πρωτάθλημα το οποίο θα κρατούσε 3,5 χρόνια και μάλλον δεν πρόκειται να καταριφθεί ποτέ στο μέλλον. Μετά από 4 μέρες, ο Αρης αντιμετώπιζε τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο τον οποίο θα κέρδιζε 76-75 και θα άρχιζε ένα σερί 80 συνεχόμενων νικών στο ελληνικό πρωτάθλημα, απόδειξη ότι εκείνη την εποχή ήταν με διαφορά η καλύτερη ομάδα της Ελλάδας.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

Πανιώνιος (Δενδρινός): Μίσσας 26, Γάσπαρης 9, Χριστοδούλου 10, Φωσσές 25, Λινάρδος 8, Καραΐσκος 8, Καραμανώλης

Άρης (Ιωαννίδης): Κοκολάκης 6, Γκάλης 31, Γιαννάκης 14, Σταμάτης 4, Ρωμανίδης 15, Παραμανίδης 2, Δοξάκης 10