1981: Νίκησε αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά

Πολύ δύσκολο έργο είχε ο Άρης στις 11 Νοεμβρίου 1981 απέναντι στη Λιμόζ καθώς μετά την ήττα του με 106-77 στο πρώτο αγώνα στη Γαλλία έπρεπε να καλύψει διαφορά 29 πόντων για να πάρει την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου Κόρατς.

(στο εξώφυλλο ο Φιλίππου σε επιθετική του προσπάθεια)
Οι κίτρινοι αν και ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση στη συνέχεια χαλάρωσαν και επέτρεψαν στους Γάλλους που έπαιζαν με 4 ψηλούς και κυριαρχούσαν κάτω από τα καλάθια να πάρουν το προβάδισμα. Στο 14ο λεπτό και με το σκορ στο 28-31 οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν το παιχνίδι τους από man-to-man στη πιο συντηρητική ζώνη 3-2. Ο Άρης δυσκολεύτηκε ακόμα περισσότερο στο σκοράρισμα και χάρη στον Γκάλη ο οποίος σχεδόν μόνος του ξελάσπωνε την ομάδα το ημίχρονο έληξε μόνο με 40-43 υπέρ της Λιμόζ. Στην επανάληψη οι παίκτες του Ίβκοβιτς έφτασαν στην ισοφάριση (61-61) όμως πλέον ήταν αργά. Οι Γάλλοι βλέποντας ότι εξασφάλισαν σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση πέρασαν στο παιχνίδι αρκετούς αναπληρωματικούς δίνοντας έτσι το δικαίωμα στον Άρη να περάσει μπροστά με 76-69 στο 35’ με τους Γκάλη και Ανανιάδη να σκοράρουν και έξω από τη ρακέτα. Τελικά ο Άρης έφτασε στη νίκη με 88-77 χωρίς όμως να κατεφέρει να καλύψει τη διαφορά.

06-ΓΚΑΛΗΣ909090.jpgΓκάλης εναντίον όλων, ως συνήθως ο κορυφαίος του Άρη
Κορυφαίος των κίτρινων αναμφισβήτητα ο Γκάλης που έφτασε τους 48 πόντους ενώ από τους υπόλοιπους ξεχώρισε ο Ανανιάδης στο Β’ ημίχρονο. Από τη Λιμόζ κορυφαίοι ήταν οι Ντακουρί, Μάρφι, Κίφιν και αμυνατικά ο Φαγέ. Η γαλλική ομάδα με την οποία στο μέλλον ο Άρης θα έδινε μεγάλες μάχες στο Κύπελλο Πρωταθλητριών, έφτασε μέχρι τέλους στη διοργάνωση νικώντας στον τελικό τη Σιμπένκα του Ντράζεν Πέτροβιτς της οποίας επικράτησε και στον τελικό της επόμενης σεζόν.
ΑΡΗΣ : Γκάλης 48, Γιαννουζάκος 14, Ανανιάδης 10, Παραμανίδης 10, Φιλίππου, Ρωμανίδης 2, Στυλιανού
ΛΙΜΟΖ : Βερόβ 6, Σενεγκάλ 2, Ντακουρί 17, Μάρφι 25, Κίφιν 14, Φανέ 9, Ροζ 4, Ντεκανίς 4