Σπουδαία νίκη στην παράταση επί του Ηρακλή (83-78)

Σε έναν αγώνα – πραγματικό (τοπικό) ντέρμπι, με πολλές ανατροπές και συγκινήσεις, ο ΑΡΗΣ κέρδισε τον Ηρακλή στην παράταση με 83-78 (κ.δ. 73-73), στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη και Τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα. Και ήρθε μετά από υπερπροσπάθεια του ΑΡΗ, ο οποίος «γύρισε» αρκετές φορές το ματς και το πήρε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Με τον Κέλι να σκοράρει 10 πόντους, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 12-3. Τα δύο φάουλ του Αμερικανού σέντερ, όπως και του Άντονι Κάουαν JR, αποσυντόνισαν τους «κιτρινόμαυρους» και ο Ηρακλής πέρασε με 13-16 στο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν τον ΑΡΗ και έφτασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (21-36), στη δεύτερη περίοδο. Όμως η αντίδραση της ομάδας μας, με μπροστάρη τον Γιάκα Κλόμπουτσαρ, έκλεισε την «ψαλίδα» στο -5 (32-37) με το τέλος του ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τους Σακούρ Τζούστον και Ζίριους Γουίλιαμς να δίνουν λύσεις, όχι μόνο πέρασε μπροστά, αλλά πήρε και διαφορά έξι πόντων (47-41), πριν ο Ηρακλής μειώσει σε 60-58 στο 30’.

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +7 (65-58) μέχρι το σημείο που διακόπηκε ο αγώνας, λόγω ιατρικού επεισοδίου φιλάθλου της ομάδας μας, το οποίο ευτυχώς είχε αίσιο τέλος. Ο Ηρακλής πέρασε με 67-73, περίπου 1.5 λεπτό πριν από το τέλος. Ο Κλόμπουτσαρ με τρεις βολές και ο Κέλι με καλάθι και φάουλ έφεραν το ματς στα ίσια και... εγένετο παράταση (73-73).

Εκεί ο ΑΡΗΣ ήταν οιο ψυχωμένος και ψύχραιμος. Με τέσσερις πόντους του Γουίλιαμς και ένα εκπληκτικό τρίποντο και δύο βολές του Κάουαν, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έφτασαν στο +9 (82-73), κρατώντας τη νίκη ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-37, 60-56, 73-73 (κ.δ.), 83-78 (παρ.)