2004: Στα ημιτελικά μιας ακόμη ευρωπαϊκής διοργάνωσης ο Αυτοκράτορας

Στις οκτώ κορυφαίες ομάδες του FEL προκρίθηκε ο Άρης αφού η ομάδα του Τσαρλς Μπάρτον στις 20 Φεβρουαρίου 204 επικράτησε με 98-92 της Ανβίλ και παίρνοντας την δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις βρίσκεται στα ημιτελικά του θεσμού. Οι κίτρινοι χρειάστηκαν δύο παρατάσεις (75-75, 86-86) για να πάρουν τον ροζ φύλλο αγώνα, αλλά είχαν κερδίσει και στο πρώτο παιχνίδι στην Πολωνία με 85-96, οπότε η πρόκριση ήταν πέρα για πέρα δίκαιη!

Οι Μπέιλι και Πάρκερ ήταν οι καλύτεροι των Θεσσαλονικέων, οι οποίοι σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έπεισαν ότι μπορούν να επικρατήσουν άνετα, αφού...έπεσαν θύμα της εκπληκτικής ευσχοχίας των Πολωνών έξω από την γραμμή των 6.25 μ. Η ελληνική ομάδα είχε εμμονή στα σουτ τριών πόντων, τα οποία δεν της έβγαιναν και επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Αρης ήταν μπροστά με 10-5 και παρά το ότι είχε 0/7 τρίποντα βρέθηκε να προηγείται στο τέλος της πρώτης περιόδου με το ισχνό 14-12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τσαρλς Μπάρτον ήθελε η ομάδα να κάνει το ξέσπασμα που θα της έδινε την ευκαιρία να φθάσει σε μια νίκη που δεν θα έφερνε την σειρά στο τρίτο παιχνίδι. Ωστόσοι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 26-27 στο 15' και δεν έδειχναν ότι δεν θα άφηναν την ελληνική ομάδα να πάρει εύκολα την πρόκριση. Ο προπονητής των Θεσσαλονικέων χρησιμοποίησε δύο πλέι μέικερ για να κάνει πιο γρήγορη την κυκλοφορία της μπάλας από την ομάδα του, η οποία με ένα ξέσπασμα ξέφυγε με 41-30, με τον Ράιτ να κλείνει το πρώτο μέρος με τρίποντο το οποίο εκανε το σκορ 41-33.

Στην επανάληψη ο Αρης ζήτησε και πάλι το πόδι...που θα έβαζε τέρμα το γκάζι, αλλά δεν μπορούσε κανείς να δώσει αυτή την ώθηση. Οι Βίτκα και Κρίσπις, αντιθέτως, είχαν βρει την λύση έξω από το τρίποντο και έκλεισαν την διαφορά η οποία έγινε μηδενική στο 16', όταν το σκορ έγινε 46-46. Οι δύο ομάδες δεν...έλεγαν να ξεκολλήσουν και προχωρούσαν...χέρι χέρι στο σκορ, με τον Αρη να είναι μπροστά 60-57 και τους Πολωνούς να παίρνουν το προβάδισμα 60-62. Στο 35' το σκορ ήταν 65-64 και κάπου εκεί οι Θεσσαλονικείς έδειξαν να μένουν από δυνάμεις επιτρέποντας στην Ανβίλ να πάρει το προβάδισμα με τέσσερις πόντους (70-74) στο 38'. Ωστόσο ο Σμους Πάρκερ ευστόχησε σε ένα σουτ 9,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.
Ο Αρης μπήκε πιο αποφασιστικά στην παράταση και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους, οι οποίοι όμως γρήγορα μετατράπηκαν σε μειονέκτημα, αφού η χαλαρότητα των κίτρινων επέτρεψε στην Ανβίλ να πάρει κεφάλι στο σκορ με 79-81. Πάλι ο Σμους Πάρκερ πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης και αποδείχθηκε λίρα εκατό. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ ευστόχησε και πήρε και φάουλ, το οποίο όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλευτεί ο Πάρκερ. Στο ριμπάουντ ο Στακ άργησε να σουτάρει και το παιχνίδι έληξε με 86-86, οδηγώντας τις δύο ομάδες στην δεύτερη παράταση.
Ο Μπέιλι...έβλεπε πως ήταν ώρα να δράσει και με δύο τρίποντα έβαλε τον Αρη μπροστά με 94-89. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αμέσως με τον ίδιο τρόπο, αλλά οι Πάρκερ και Κόμματος είχε διαφορετική άποψη και οδήγησαν, με καλάθι έκαστος, τον Αρη στα προημιτελικά της διοργάνωσης όπου στον εγχώριο εμφύλιο επρόκειτο να αντιμετωπίσει το Μαρούσι.
Τα δεκάλεπτα: 14-12, 41-33, 60-57, 75-75 (κ.α.), 86-86 (α΄παρ.), 98-92
ΑΡΗΣ: Πάρκερ 32(4), Μπέιλι 14(3), Κόμματος 19(1), Στακ 5, Λικχολίτοφ 4, Νίκιλα 2, Λάππας, Ραΐτσεβιτς 6, Βετούλας 16(4).
ΑΝΒΙΛ: Μπλουμς 3, Μποτσέφσκι 6(1), Κρστιτς 13(2), Ράιτ 17, Βίτκα 18(5), Ζαβάτσκας 5(1), Ζότκα 7(1), Κατζιούλις, Σκέλε 23(2), Μίστζουκ.