H νικηφόρος πρεμιέρα που μας γίνεται συνήθεια

Κάθε νίκη επί του Παναθηναϊκού είναι ένα παράθυρο από το οποίο βλέπουμε κλεφτά μια σταλα αυτοκρατορίας. Όταν όμως υπάρχει και το στοιχείο της επανάληψης, αυτό καθιστά τη νίκη μια υπέροχη συνήθεια που με χαρά μας μπορούμε να συνηθίσουμε!

Δεύτερη λοιπόν συνεχόμενη πρεμιέρα με τον Παναθηναϊκό, δεύτερη νίκη για τον Άρη που ξεκινάει και πάλι με το δεξί τη σεζόν και μοιράζει απλόχερα υποσχέσεις στους φίλους του!

Ο Άρης έπαιξε όπως ακριβώς έπρεπε απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που ήταν τραγικός στο Α μέρος. Όταν οι πράσινοι όμως ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, στο 3ο δεκάλεπτο, ο Άρης ήξερε πως να διαχειριστεί το παιχνίδι και κατόρθωσε τελικά να πάρει τη μεγάλη νίκη με 69-65!

Οι κίτρινοι δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα κοντά στο καλάθι. Η άμυνα ζώνης του Γιάννη Καστρίτη έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό δίνοντας στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα. Το +1 (16-15) της πρώτης περιόδου ήταν μάλιστα μόνο η αρχή για τον Άρη, ο οποίος τα πήγε ακόμη καλύτερα στη δεύτερη. Οι πράσινοι από την άλλη ήταν τραγικοί αφού είχαν είχαν 1/3 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 8 λάθη, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με -9 (29-20)!

Η κυριαρχία του Άρη συνεχίστηκε για δύο λεπτά στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα το +15 (35-20 στο 22'). Τότε ο Παναθηναϊκός έδειξε απόλυτη βελτίωση στο περιφερειακό σουτ. Με 5/7 τρίποντα μέσα σε έξι λεπτά, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς βρήκε τον τρόπο να ανακάμψει άμεσα και να φέρει τούμπα το παιχνίδι, σε τέτοιο βαθμό που έφτασε να έχει τα ηνία (42-43 στο 29') χάρη σε 2/2 βολές του Ντέρικ Γουίλιαμς (είχε 1/6 ως εκείνο το σημείο).

Παρά το βέρος που ένοιωθε ο Άρης σε εκείνο το σημείο, δεν πτοήθηκε, ούτε τα παράτησε: Με τον Τζος Χάγκινς και τον Τσέβεζ Γκούντγουιν να συνεργάζονται άψογα και τη συνολική αμυντική παρουσία των γηπεδούχων να είναι υποδειγματική, το προβάδισμα άλλαξε πάλι χέρια. Το +5 (63-58) στα 3'21'' για το τέλος ήταν ένα πρώτης τάξεως προβάδισμα για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, η οποία είδε τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει εκ νέου.

Την πιο απαιτητική στιγμή όμως, ο Τζος Χάγκινς έβαλε ένα πολύ δύσκολο προσωπικό καλάθι για το +3 στα 29.8'' για το φινάλε. Στην κρισιμότερη κατοχή της αναμέτρησης, ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκανε βήματα, βάζοντας ουσιαστικά την ταφόπλακα στην προσπάθεια του ΠΑΟ για κάτι πέρα από την ήττα!

Με το λήξη του αγώνα οι παίκτες ένα κουβάρι, ξεκίνησαν το ξέφρενο γλέντι που επιβάλλει μια τέτοια νίκη...

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65.

Τα στατιστικά των παικτών
Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (2/5 τρίποντα), Γκούντγουιν 19 (9/13 δίποντα, 1/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Νότε 13 (4/14 σουτ, 3/4 βολές), Νετζήπογλου 2, Χάγκινς 11 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 λάθη), Σανόγκο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Σχίζας 3 (1), Φίλλιος, Σιδηροηλίας.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Άντριους 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 8 (3/4 δίποντα, 2/5 βολές), Γκριγκόνις 10 (3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης, Λι 10 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη, 4 κλεψίματα), Μποχωρίδης 3 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 13, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2.