1989: Απόδραση απ’ το κλειστό της Νέας Σμύρνης

Ανήμερα της ονομαστικής εορτής του Γιάννη Ιωαννίδη, στις 7 Ιανουαρίου 1989, ο Άρης πέτυχε σημαντική νίκη 74-82 επί του Πανιωνίου παραμένοντας ισόβαθμος με τον Παοκ στην 1η θέση.

Στο παιχνίδι της Νέας Σμύρνης ο Νίκος Γκάλης έκανε ότι ήθελε, ο Τζούροβιτς προσπάθησε να τον περιορίσει επιθετικά τοποθετώντας εναλλάξ πάνω του τους Φάνη Χριστοδούλου,Καραμανώλη και Κορωναίο χωρίς όμως επιτυχία. Ο Γιαννάκης παρουσιάστηκε άριστος αμυντικά εξαφανίζοντας τον Κορωναίο όμως ήταν κάκιστος επιθετικά με 9 πόντους και 1/8 τρίποντα ενώ κακός ήταν και ο Φιλίππου. Ο Αυτοκράτορας κράτησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με τη νίκη ουστιαστικά να κρίνεται στα μέσα του Β’ ημιχρόνου με το σκορ στο 51-65. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν στα τελευταία λεπτά με την αλλαγή της άμυνας τους σε ζώνη 3-2 ήταν να μειώσουν τη τελική διαφορά.
Πέραν του Γκάλη ξεχώρισαν ο Σούμποτιτς με την ευστοχία του και ο Μισούνωφ που αμυντικά περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τον Λάντσεμπεργκερ κάτω από το καλάθι. Από τον Πανιώνιο καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Φάνης Χριστοδούλου,Λάντσεμπεργκερ και Λινάρδος.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Καραμανώλης 8, Κορωναίος 16, Λινάρδος 12, Χρ. Χριστοδούλου 4, Λάντσερμπεργκερ 19, Φ. Χριστοδούλου 15, Μίσσας
ΑΡΗΣ : Γκάλης 35, Γιαννάκης 9, Σούμποτιτς 17, Μισούνωφ 4, Γουϊλτζερ 4, Λυπηρίδης 5, Φιλίππου 7, Δοξάκης