1996: Αγχώθηκε αλλά κράτησε το αήττητο

Μετά τις 2 νίκες σε Τσεχία και Σλοβενία ο Άρης στο 1ο εντός έδρας Ευρωπαϊκό παιχνίδι υποδέχτηκε στις 16 Οκτωβρίου 1996 για την 3η αγωνιστική του ομίλου του Κόρατς την Κροατική Ολύμπια Όσιγιεκ.

Οι κίτρινοι που προέρχονταν από νίκη επί του Παναθηναϊκού παρουσιάστηκαν με ελλείψεις καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Αγγελίδης, Σάκλφορντ και Μισούνωφ. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου ξεκίνησαν άσχημα και βρέθηκαν γρήγορα στο -9 (7-16) μόλις στο 7’ έχοντας πληγωθεί πολύ από την περιφέρεια. Μόλις ο Μαρκόπουλος γύρισε την άμυνα σε ζώνη το ματς ήρθε στα ίσια (18-18) παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρηδες τους Ραντούλοβιτς και Τζόνσον βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο με 33-37. Στην επανάληψη μίλησε ο Ορτίθ ο οποίος πέτυχε double-double με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ ενώ έδωσε και 7 ασσίστ. Χάρη σε αυτόν ο Αυτοκράτορας πέρασε μπροστά με 43-42 στο 24’ ενώ στα τελευταία λεπτά κορυφαίος ήταν ο Ναχάρ ο οποίος επίσης τελείωσε το ματς με double-double (13 πόντοι-13 ριμπάουντ) και οδήγησε την ομάδα του στην επικράτηση με 74-67.
Ο Αυτοκράτορας έτσι με το 3 στα 3 διατήρησε το αήττητο στον όμιλο παίρνοντας σοβαρό προβάδισμα για την 1η θέση. Επόμενος αγώνας για το Κόρατς εντός έδρας με αντίπαλο την Τσεχική USK Praha.
ΑΡΗΣ : Ορτίθ 18, Λιαδέλης 4, Σταυρακόπουλος 18, Τόμιντι 2, Σιούτης 11, Φλώρος 2, Ναχάρ 13, Χωλόπουλος 3, Μπόνι 3
ΟΛΥΜΠΙΑ : Σούζνιεβιτς 2, Πέτροβιτς, Βόλοντερ 4, Τζόνσον 17, Τάνκοσιτς, Κρστσιτς 14, Ντούβνιακ 7, Κάστελατς, Ραντούλοβιτς 23