2006: Νίκη στην κόψη του ξυραφιού

Μετά την ήττα του στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από τον Παναθηναϊκό ο Άρης υποδέχτηκε το Μαρούσι στις 18 Οκτωβρίου 2006 ψάχνοντας την πρώτη του νίκη.

Οι κίτρινοι χάρη στο πρεσάρισμα στην περιφέρεια, τους επιτυχημένους αιφνιδιασμούς και το πετυχημένο πέρασμα της μπάλας κάτω από το καλάθι πήρα γρήγορα το προβάδισμα κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο23-18 και το ημίχρονο στο 43-34. Με την έναρξη της επανάληψης η διαφορά αυξήθηκε στους 12 (48-36) όμως σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ματσόν κόλλησαν στην επίθεση ενώ αμυντικά ο Έιμπραμς του Αμαρουσίου εξέθεσε τον Γιαννούλη και τη φροντ λάιν του Άρη. Ο σέντερ των φιλοξενούμενων μαζί με τον Τόμας έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 57-59 στο 35’ ενώ στα 2:17 πριν τη λήξη το σκορ έγινε 57-63. Οι γηπεδούχοι με τη βοήθεια του κόσμου τους αφυπνιστήκαν και ξεκινώντας τη δική τους αντεπίθεση πέρασαν μπροστά με 68-67 στα 9’’ πριν το τέλος του αγώνα με καλάθι και φάουλ του Μάσεϊ. Στην τελευταία επίθεση όμως οι γκρι ανακάλυψαν φάουλ του Παντελιάδη πάνω στον Τόμας στα 3 δέκατα πριν τη λήξη στέλνοντας τον στις βολές. Ο κόσμος στις κερκίδες ξεσηκώθηκε και ο Τόμας που μέχρι τότε είχε 5/5 βολές αστόχησε και στις 2 με τον Άρη να παίρνει τη νίκη.

Από τους κορυφαίους του Άρη ο Παντελιάδης σε μια προσπάθειά του
Κορυφαίοι για τον Αυτοκράτορα ο Μάσεϊ που ολοκλήρωσε με double-double (13π-11ρ) και ο Παντελιάδης που έφτασε τους 14 πόντους και δεν ευθύνεται για το φάουλ στην τελευταία φάση το οποίο ήταν εφεύρεση των γκρι. Την επόμενη αγωνιστική οι κίτρινοι αντιμετώπιζαν εκτός έδρας τον Μακεδονικό.
ΑΡΗΣ : Κασλ 5, Σιγάλας, Τσαλδάρης 6, Σεραπίνας 4, Καλαϊτζής, Ηλιάδης 7, Ουϊλκινσον 16, Παντελιάδης 14, Μάσεϊ 13, Γιαννούλης 3
ΜΑΡΟΥΣΙ : Τόμας 12, Χαραλαμπίδης 8, Κυρίτσης 8, Σεϊμπούτις 13, Έιμπραμς 18, Στεφανίδης, Κολώκας 2, Καϊμακόγλου 4, Καράγκουτης 2