1971: Ήταν ένας Σούπερ-Άρης!

Παλαιότερες χρυσές εποχές θυμήθηκαν οι φίλαθλοι του Άρη παρακολουθώντας την ομάδα τους στις 14 Φεβρουαρίου 1971 να κερδίζει μετά από εκπληκτική απόδοση την αήττητη, μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, ΑΕΚ και να πραγματοποιεί το όνειρο πολλών ετών!

Κι όμως, εκείνο το σαββατοκύριακο δεν είχε ξεκινήσει καλά για τον Άρη, αφού την προηγούμενη μέρα είχε γνωρίσει την ήττα στο Αλεξάνδρειο με 64-78 από την έκπληξη του πρωταθλήματος Παγκράτι. Οι κίτρινοι ωστόσο υπερέβαλαν εαυτό και κατόρθωσαν να κάνουν δώρο στους φιλάθλους του το καλύτερο δυνατόν δώρο, τη νίκη επί της πανίσχυρης ΑΕΚ!

Ο Άρης, όπως γράφει ο δημοσιογράφος της εποχής, δεν εκμεταλλεύτηκε μία άσχημη μέρα της ΑΕΚ αλλά υπήρξε καταφανώς ανώτερος της Ένωσης και κατόρθωσε να ξεπεράσει τον παράγοντα διαιτησία και την έλλειψη αναπληρωματικών, που ήταν το υπ αριθμόν ένα πρόβλημα του εκείνη τη χρονιά.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή ένα δυνατό ντέρμπι. Ο Άρης με φοβερή αποφασιστικότητα διατηρήθηκε κοντά στην ΑΕΚ στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με 52-48 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με μία φοβερή αντεπίθεση στις αρχές του Β μέρους βρέθηκαν να προηγούνται στα μέσα του ημιχρόνου με πέντε καλάθια διαφορά, 66-56.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει με μακρινά σουτ αλλά δεν τα κατάφερε. Τότε προσπάθησε να παίξει με τον Τρόντζο, τον γιγαντιαίο σέντερ της, αλλά ήταν πλέον αργά: Ο Άρης είχε αποσπαστεί και ο θρίαμβος ήταν κοντά. Το πρέσινγκ της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά την έφερε κοντά στο σκορ (76-73). Τότε οι γηπεδούχοι, με επικεφαλής τον Ιωαννίδη, κατόρθωσαν να αντισταθούν. να κερδίσουν τον χρόνο που ήθελαν και τελικά να τερματίσουν τον αγώνα θριαμβευτές, με 80-77!

Όλοι τους ήταν υπέροχοι! Ωστόσο αξίζει να αναφέρουμε ιδιαιτέρως τον Ιωαννίδη, τον Κατριό και τον Αντωνακόπουλο. Από την ΑΕΚ διακρίθηκε ο Κόντος και ο Τρόντζος, στον οποίο όμως φέρθηκαν με επιείκια οι διαιτητές, αφού υπέπεσε σε πληθώρα φάουλ που δεν σφυρίχτηκαν!

Η ΑΕΚ με την ήττα της απέκτησε συγκάτοικο στην πρώτη θέση, τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Άρης με τη νίκη του έπιασε τη ΧΑΝΘ και τον Πανελλήνιο στην 6η θέση.

Μετά τη λήξη παίκτες, προπονητής και οπαδοί του Άρη έγιναν ένα κουβάρι πανηγυρίζοντας τον μεγάλο αυτόν θρίαμβο! Το σύνθημα που δονούσε τις κερκίδες του Παλέ ήταν το "Σούπερ-Άρης"!

Άρης: Ιωαννίδης 20, Τσιτούρας 14, Κατριός 20, Αντωνακόπουλος 14, Καλούδης 10, Χατζόπουλος 2

ΑΕΚ: Τρόντζος 25, Χριστοφόρου 14, Κόντος 10, Βασιλειάδης 4, Ζούπας 14, Λαρεντζάκης 6, Νυδριώτης, Βαφόπουλος 4, Διάνας