ΑΡΗΣ Μπάσκετ

1980: Κλείδωσε την πρωτιά με νίκη στο ντέρμπι

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Σε ένα κατάμεστο από 8000 θεατές Αλεξάνδρειο ο Άρης στις 20 Ιανουαρίου 1980 πήρε δύσκολη νίκη επί του Παοκ στο πρώτο ντέρμπι της καριέρας του Νίκου Γκάλη.

Το παιχνίδι έγινε στo πλαίσιo της 7ης και προτελευταίας αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου του πανελληνίου πρωταθλήματος σε μία σεζόν που το πρωτάθλημα διεξήχθει στα πρότυπα των διοργανώσεων προ της σεζόν 1963-1964,δηλαδή πριν τη δημιουργία της Α’ Εθνικής. Ο Άρης βρισκόταν στη 1η θέση του ομίλου έχοντας μόλις μία εξωαγωνιστική ήττα στο παιχνίδι του Α’ γύρου με τον Παοκ όταν οι άνθρωποι της ομάδας δεν προσκόμισαν πριν την έναρξη του αγώνα τα δελτία των καλαθοσφαιριστών. Στο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής ο Άρης πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο σκορ στο 15ο λεπτό με 23-21 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 35-33. Στο Β’ ημίχρονο οι 2 ομάδες προχώρησαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και τη λήξη όταν ο Αλεξανδρής με buzzer-beater από μακρινή απόσταση έδωσε τη νίκη στους κίτρινους με 74-72.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης κλείδωσε τη πρωτιά του ομίλου και παράλληλα την πρόκριση για τα τελικά. Ο αγώνας στιγματίστηκε από μεγάλης έκτασης επεισόδια που έλαβαν χώρα μετά τη λήξη από τους οπαδούς των 2 ομάδων και από την μέτρια διαιτησία των Παπαβασιλείου και Πανταζή. Κορυφαίοι για τους νικητές ο Νίκος Γκάλης,ο ήρωας της τελευταίας στιγμής Βαγγέλης Αλεξανδρής και ο Διαμαντής Σκόνδρας ενώ από τον Παοκ ξεχώρισαν οι Κατσούλης και Πολίτης.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΡΗΣ : Γκάλης 25, Αλεξανδρής 18, Σκόνδρας 19, Παραμανίδης 6, Καλασπίδης 6, Σπάρταλης, Στυλιανού, Ανανιάδης, Νάστος
ΠΑΟΚ : Γκίνης 1, Στρατής 3, Καλπάκης 5, Πολίτης 20, Κατσούλης 31, Αγγελίδης, Καραμβέρης 12