1946: Το κίτρινο τρένο ισοπεδώνει τον Μακεδονικό

Στις 24 Φεβρουαρίου 1946 το κίτρινο τρένο ισοπεδώνει και τον Μακεδονικό στην πορεία του προς το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης και έπειτα της Ελλάδας.

Το ματς είναι στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του Β γύρου του τοπικού πρωταθλήματος. Ο Μακεδονικός είχε κάνει την μεγάλη έκπληξη στον πρώτο γύρο και είχε κερδίσει στην πρεμιέρα τον Άρη με 4-3. Αυτή τη φορά όμως η μηχανή του Άρη είχε πάρει μπρος και δεν λυπήθηκε καθόλου τον αντίπαλο του!
Το σκορ ήταν ήδη 3-0 στα πρώτα λεπτά με γκολ των Κολωνιάρη, Λιακόπουλου και Βασιλειάδη. ενώ ο Μακεδονικός μείωσε σε 3-1. Στο Β΄μέρος ο Άρης ήταν και πάλι ισοπεδωτικός, πετυχαίνοντας δύο ακόμη γκολ με τον Βασιλειάδη.

Ο Άγγελος Βασιλειάδης, ένας από τους μεγαλύτερους σκόρερ μας τα πρώτα χρόνια μετά τον πόλεμο
Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με πολλές φάσεις μπροστά στις εστίες. Ωστόσο ο νικητής ήταν αδιαφιλονίκητα άπιαστος. Εκείνη την περίοδο ο Άρης δεν ήταν απλά η καλύτερη ομάδα στη Μακεδονία αλλά σε όλη την Ελλάδα!
Η σύνθεση της ομάδας μας ήταν η εξής: Βελλιάδης, Αμπραχαμιάν, Μαγράς, Νικολαϊδης, Καυτατζής, Φυσικόπουλος, Καυτατζής ΙΙ, Βικελίδης, Βασιλειάδης, Λιακόπουλος, Κολωνιάρης.