ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

2002: Κερδισμένος στην κούρσα για το ευρωπαϊκό εισιτήριο

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Σαν σήμερα το 2002, ο Άρης πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 1-2 επί του ΟΦΗ στην Κρήτη. Οι δύο ομάδες συν-διεκδικούσαν την έξοδο στο κύπελλο UEFA της επόμενης περιόδου και ο νικητής της αναμέτρησης αποκτούσε εκτός από τους 3 βαθμούς και το ψυχολογικό αβαντάζ.

Στο πρώτο ημίχρονο εκείνου του αγώνα οι δύο ομάδες έπαιξαν με αμυντικό προσανατολισμό, με αποτέλεσμα καμιά από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ. Ο Άρης παρόλα αυτά, εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος των Κρητικών και ευτύχησε να πάρει προβάδισμα λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

30-ΚΑΖΑΝΤΖΗΣ.jpgΟ Γιώργος Καζαντζής πανηγυρίζει
Πιο συγκεκριμένα, ο Μπεκιάι, τερματοφύλακας του οφη, έστειλε την μπάλα στον Κολιτσιδάκη, του οποίου μια στραβοκλωτσιά σέρβιρε την μπάλα στον Καζαντζή ο οποίος άνοιξε το σκορ.

Μόλις 5 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Δημήτρης Μάρκος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα με συνέπεια ο Άρης να μείνει με παίκτη λιγότερο. Οι Κρητικοί δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με τον Διγκόζη στο 59’ ισοφάρισαν σε 1-1.

Παρόλα αυτά ο Άρης άντεξε και πήρε το διπλό με γκολ του Μπάρκογλου στο 76’, τέρμα το οποίο τελείωσε ψυχολογικά τους παίκτες των γηπεδούχων.

Το γκολ του Μπάρκογλου που έδωσε τη νίκη!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΟΦΗ: Μπεκιάι, Δερμιτζάκης, Κώτσιος, Σταυρακάκης, Κολιτσιδάκης (56΄Ιορδανίδης), Γκόμεζ, Κιάσσος (85’ Τζανετής), Διγκόζης, Σοάρες, Μπελεβώνης (46’ Σαπουντζής), Μοσχογιάννης.
ΑΡΗΣ: Κατεργιαννάκης, Λουμπούτης, Σκέντζος, Μάρκος, Λιολίδης (54’ Θεοδωρίδης), Μπάρκογλου, Χριστοδούλου (65’ Πρίλασνικ), Παπαδόπουλος, Καζαντζής (79’ Επαλέ), Μόρις, Νούσιας.