ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

1972: Επεισοδιακή νίκη στη Ριζούπολη με 1-2

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Ο Άρης τον Φεβρουάριο του 1972 είχε σφαχθεί από τη διαιτησία στη Λεωφόρο και έχασε από τον Παναθηναϊκό 2-1. Το ίδιο σενάριο κόντεψε να συμβεί λίγους μήνες μετά, όταν στις 16 Απριλίου, οι κίτρινοι αντιμετωπίζοντας εχθρική διαιτησία, κατόρθωσαν τελικά να κερδίσουν το παιχνίδι εναντίον του Απόλλωνα στη Ριζούπολη, μετά από ένα παιχνίδι με πολλά συμβάντα και επεισόδια.

Ο Άρης ευτύχησε να προηγηθεί σχεδόν με την έναρξη, χάρη σε ένα ισχυρό σουτ του Κόκκορη στο 3', μετά από πάσα του Κεραμιδά.

Το γκολ του Κόκκορη στο 3ο λεπτό.
Από το σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι πίεσαν, καθώς είχαν ανάγκη από τους βαθμούς. Στο 20' κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν, αλλά με ένα παράτυπο γκολ, καθώς ο Υφαντής στόπαρε την μπάλα με το χέρι, αιφνιδιάζοντας τον Χρηστίδη και τον Σπυρίδωνα που περίμεναν πως ο διαιτητής θα έδινε την καθαρή παράβαση και σταμάτησαν να αμύνονται. Ο αγώνας διακόπηκε για 5 λεπτά καθώς οι παίκτες μας έπεσαν επάνω στους διαιτητές. Ιδιαίτερα ο Ναλμπάντης τα "είπε" αρκετά καλά με τον επόπτη, με αποτέλεσμα να αποβληθεί και ο Άρης να συνεχίσει για τα υπόλοιπα 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο.
Το παιχνίδι παρακολουθούσε ο Γιώργος Καζαντζής, παλιός άσσος του Άρη και αντιπρόεδρος της ΕΠΟ εκείνη τη στιγμή, ο οποίος παρά την ιδιότητα του δεν άντεξε και στο ημίχρονο μπήκε στα αποδυτήρια, μιλώντας με τους παίκτες του Άρη, τους διαιτητές και τους παράγοντες του Απόλλωνα. Αποτέλεσμα αυτής της ενέργειας του ήταν να δημιουργηθεί μετά τον αγώνα ανακοίνωση του Απόλλωνα που θεώρησε πως επηρέασε τους διαιτητές εις βάρος της ομάδας τους. Στην ανακοίνωση απάντησε ο παράγοντας της ΕΠΟ με μακροσκελή του επιστολή στον τύπο και τελικά το θέμα έληξε εκεί. Άλλωστε η διαιτησία του Γιαννόπουλου συνέχισε να είναι αρνητική για τον Άρη και στο δεύτερο μέρος.
Ο Χρηστίδης και ο Σπυρίδων προ του επιθετικού του Απόλλωνα (αρχείο Άγγελου Σπυρίδων)
Ο Άρης ωστόσο κατόρθωσε να κερδίσει τελικά αυτό το δύσκολο παιχνίδι, χάρη σε εκπληκτική ενέργεια του "πουλιού" Κωνσταντινίδη, που από τα δεξιά άδειασε όλη την πτέρυγα και έβγαλε σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Δράμπη που έδωσε τη νίκη στο 82'!
Στο 88' ο επόπτης Παπανδρέου ακύρωσε ένα ακόμη γκολ του Άρη από τον Παπαμιχαήλ. Το γκολ ήταν φυσικά εγκυρότατο, ενώ ο νεαρός Παπαμιχαήλ ήταν ο καλύτερος παίκτης του Άρη σε εκείνο το ματς. Η νίκη ήρθε τελικά για την ομάδα μας που προωθήθηκε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ ο Απόλλων βυθίστηκε ακόμη πιο χαμηλά.

30-ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ.jpgΟ δυστυχώς πρόσφατα εκλιπών Παπαμιχαήλ, που ήταν ίσως ο καλύτερος του Άρη στο παιχνίδι στη Ριζούπολη
Οι δύο ομάδες έπαιξαν με τους εξής παίκτες:
Άρης: Χρηστίδης, Πάλλας, Ναλμπάντης, Σεμερτζής, Σπυρίδων, Γούναρης, Κεραμιδάς, Συρόπουλος, 70'Κωνσταντινίδης, Παπαμιχαήλ, Παπαϊωάννου, Κόκκορης, 61'Δράμπης
Απόλλων: Πιπιλικάκης, Γιανίμπας, Σκληρός, Ασημακόπουλος, Νέγρης, Τσιριμιάγκος, Ράμφος, 79΄Θεοδωρόπουλος, Αρδίζογλου, Ν.Σιμιγδαλάς, Κυριακού, Υφαντής