ΑΡΗΣ Ποδόσφαιρο

2003: Με Γιάννη Μαλλού στην Ευρώπη!

Ο Γιάννης Μαλλούς μετά την επίτευξη του γκολ του πετάει στα ουράνια!
Ο ΑΡΗΣ προερχόμενος από το χαμένο τελικό Κυπέλλου της Τούμπας, νίκησε στις 24 Μαΐου 2003 σε ένα ματς θρίλερ τον Ηρακλή με 2-1, χάρη σε ένα γκολ του Γιάννη Μαλλού στο τέλος, κερδίζοντας επάξια το ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη χρονιά.

Πριν τη νίκη αυτή όμως και από τη λήξη του τελικού και μετά, πόλεμος μαινόταν ανάμεσα σε οργανωμένους οπαδούς και παράγοντες του Α.Σ. εναντίον της τεχνικής ηγεσίας και των παικτών. Ο λόγος ήταν η απώλεια του κυπέλλου και ο προπηλακισμός του παίκτη Διγκόζη από οπαδούς έξω από το γήπεδο. Ο Φοιρός και οι συμπαίκτες του Διγκόζη πήραν φυσικά το μέρος του και εκδόθηκε ανακοίνωση από τους παίκτες του Άρη. Ο Super3 με τη σειρά του, κήρυξε αποχή από το παιχνίδι με τον Ηρακλή, παρά την κρισιμότητα του.

Ο Άγγελος Διγκόζης, κύριος αποδέκτης των διαμαρτυριών του κόσμου του Άρη
Το αποτέλεσμα ήταν το παιχνίδι να διεξαχθεί σε ένα μουντό γήπεδο Χαριλάου, χωρίς πολύ κόσμο (κόπηκαν περίπου 3000 εισιτήρια και χωρίς πανό στις κερκίδες, ίσως για πρώτη φορά στην ιστορία του Άρη), ενώ παραβρέθηκαν και 500 οπαδοί του Ηρακλή.

Ο Άρης πίσω από τον Ηρακλή στη βαθμολογία, ήθελε μόνο νίκη, ενώ ο γηραιός έβγαινε Ευρώπη ακόμη και με ισοπαλία. Το παιχνίδι δυσκόλεψε και ο καιρός, με μία ψιλή βροχή να πέφτει στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς.

Πανηγύρια των παικτών μας μετά το γκολ της λύτρωσης!
Ο Άρης ξεκίνησε όπως ήταν αναμενόμενο επιθετικά και πίεσε τον Ηρακλή από το πρώτο λεπτό. Ωστόσο στα πρώτα 45΄λεπτά δεν πετυχαίνει γκολ, αν και έχει δύο καλές ευκαιρίες. Ότι δεν πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο, το πέτυχε στο 47' με τον Σουηδό Μάγκους Σελάντερ, που άνοιξε το σκορ με προβολή. Ο Ηρακλής ανταπέδωσε αμέσως, με γκολ του Καπετάνου. Στο υπόλοιπο μέρος ο Άρης πίεζε αλλά χωρίς μεγάλες ευκαιρίες. Από το 78' και μετά ο Ηρακλής έπαιξε με 10 λόγω αποβολής του Φοφόνκα, αλλά οι πάικτες του Άρη δεν μπορούσαν να παραβιάσουν την εστία του Χαλκιά. Ο Φοιρός όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Έβγαλε από τη "φαρέτρα" του το "όπλο" Μαλλούς. Τον πέρασε στο παιχνίδι πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Στις καθυστερήσεις, μετά από σέντρα του Σελάντερ, ο αμυντικός βρέθηκε στη μικρή περιοχή του αντιπάλου και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, τον Άρη στην Ευρώπη και τον ίδιο να πανηγυρίζει έξαλλα την καλύτερη του ίσως στιγμή στην παρουσία του στον Άρη!

Οι συνθέσεις

Αρης: Λαμπάκης, Μπράγκα, Παπαδόπουλος, Μορίς, Κατσιαρός, Σελάντερ, Κνόπερ, Επαλέ, Διγκόζης, Νιρέν, Καπάνταης.

Ηρακλής: Χαλκιάς, Νεμπεγλέρας, Κατσαμπής, Νατσούρας, Ξενίδης, Στολτίδης, Γκώνιας, Δρούγας, Φοφόνκα, Καπετάνος, Μίετσελ.

Δηλώσεις

Γιώργος Φοιρός: « Ο Άρης, διχασμένος δεν μπορεί να πάει μπροστά. Αφιερώνω τη σημερινή νίκη και σε αυτούς που ήταν στο γήπεδο και σε αυτούς που δεν ήρθαν. Ελπίζω αυτή η επιτυχία να μας ενώσει. Ανάλογα με τις εξελίξεις, θα αποφασίσω αν θα μείνω στην ομάδα».

Γκέραρντ: « H κρίσιμη φάση στον αγώνα ήταν η αποβολή. Νομίζω ότι ήταν αυστηρή η δεύτερη κίτρινη κάρτα στο παίκτη μας. Πριν το κόρνερ στο δεύτερο γκολ του Άρη, έγινε φάουλ στον Χαλκιά που δεν δόθηκε. Δεν είναι η πρώτη φορά που μας αδικεί η διαιτησία. Το ματς ήταν δυνατό και σκληρό, ο Άρης έκανε ευκαιρίες προς το τέλος, του εύχομαι καλή πορεία στην Ευρώπη».

Στο 91΄ λεπτό…

Το πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Γιάννης Μαλλούς. Μετά το παιχνίδι ο Βεροιώτης αμυντικός δήλωσε: «Παίζαμε για ένα αποτέλεσμα. Ήταν φοβερή η εβδομάδα που περάσαμε, ήταν η ‘’εβδομάδα των Παθών’’. Πριν από τον Γιώργο Φοιρό, ήμουν ξεγραμμένος για την ομάδα, ο άνθρωπος αυτός μου έδειξε εμπιστοσύνη και νομίζω ότι σήμερα τον δικαίωσα».
Δυσάρεστη εντύπωση, όχι όμως έκπληξη προκαλούσε η εικόνα των κερκίδων. Η θύρα 3 ήταν σχεδόν άδεια, δεν υπήρχε στο γήπεδο ούτε ένα πανό. Πολλοί φίλοι της ομάδας παρακολουθούσαν το ματς από τηλεοράσεις σε παρακείμενα καταστήματα. Γενικά το κάλεσμα του Σούπερ 3 για αποχή βρήκε μεγάλη ανταπόκριση.
Ο κόσμος ήταν πολύ λίγος για ένα τέτοιο ματς. Η απογοήτευση από τον χαμένο τελικό της Τούμπας ήταν μεγάλη στο σύλλογο μας. Κόπηκαν 2.995 εισιτήρια.
Περίπου 400 οπαδοί του Ηρακλή βρίσκονταν στη θύρα 1.