2019: Άτυχος αλλά αήττητος απέναντι στη Λεμεσό

ΑΡΗΣ -Α.Ε.Λ. ΛΕΜΕΣΟΥ

2ος Προκριματικός Europa League

25-7-2019

“Κλεάνθης Βικελίδης”, Θεσσαλονίκη

Ο Άρης παρέμεινε αήττητος για 27ο ευρωπαϊκό ματς στο «Κλ. Βικελίδης» αλλά δεν κατάφερε να επικρατήσει της ΑΕΛ Λεμεσού (0-0) έχοντας δύο δοκάρια και καλύτερη εικόνα από τους Κύπριους. Πλέον το εισιτήριο της πρόκρισης θα κριθεί στην Κύπρο. Δοκάρι είχαν και οι φιλοξενούμενοι.

Η αναποτελεσματικότητα και τα δοκάρια δεν επέτρεψαν στον Άρη να βάλει ισχυρές τις βάσεις της πρόκρισης, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος (0-0) με την ΑΕΛ Λεμεσού στον πρώτο αγώνα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και όλα θα κριθούν σε μια εβδομάδα στον επαναληπτικό που θα γίνει στη Λεμεσό.

Το τελικό 0-0 αδικεί την ομάδα μας, που στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς προσπάθησε πολύ, αλλά δεν είχε την τύχη με το μέρος,για να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ.

Ο Άρης είχε την υπεροχή, είχε φάσεις και δοκάρια, αλλά δεν είχε την ουσία που λέγεται γκολ!

Το παιχνίδι διεξήχθη μέσα σε μια εντυπωσιακή,φαντασμαγορική θα λέγαμε ατμόσφαιρα.Το γήπεδο είχε γεμίσει από νωρίς, χιλιάδες φίλαθλοι κρατούσαν κίτρινα σημαιάκια που είχε μοιράσει η διοίκηση, ενώ την παράσταση έκλεψαν τα εντυπωσιακά φωτορυθμικά και η μουσική που ακουγόταν,λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Άρης είχε τρομερή ευκαιρία να απλοποιήσει τα πράγματα από την αρχή. Η έξυπνη λόμπα του Ντιγκινί έβγαλε τον Ιντέγε σε μοναδικό τετ α τετ, αυτός σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βοζίνια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Νικολά Ντιγκινί είδε την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της ΑΕ Λεμεσού έπειτα από σουτ εκτός περιοχής, ενώ στο 18’ ο Ιντέγε είχε τη δεύτερη ευκαιρία (μετά από σέντρα του Σούντγκρεν), αλλά στην κεφαλιά που επιχείρησε η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Αρης θα επιβάλλει τον ρυθμό του επιλέγοντας περισσότερο τη δεξιά πλευρά της επίθεσής του. Οι Κύπριοι θα επιλέξουν τον παθητικό και αμυντικό ρόλο, προσέχοντας σχολαστικά να μη δεχτούν τέρμα.

Ο Άρης ενέτεινε την πίεσή του, είδε τους Φετφατζίδη, Τόνσο να γίνονται πιο δημιουργικοί και κυνήγησε το γκολ που θα άλλαζε τις ισορροπίες του αγώνα.

Στο 39′ όλο το γήπεδο ζήτησε πέναλτι σε γύρισμα του Ιντέγε και ενώ η μπάλα βρήκε πάνω στο χέρι του Ντόσα Ζούνιορ. Ο Άγγλος διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά εν συνεχεία με τη βοήθεια του δεύτερου βοηθού έδειξε άουτ, καθώς θεώρησε πως ο Ιντέγε δεν είχε προλάβει να κρατήσει τη μπάλα μέσα στο γήπεδο

Στο 40΄θα καταγραφεί μεγάλη,διπλή ευκαιρία για την ομάδα μας. Στο σουτ του Μπάσα, ο Βοζίνια είχε εξαιρετική αντίδραση αλλά στην απομάκρυνσή του, η μπάλα έφτασε στον Φετφατζίδη ο οποίος την έφερε μπροστά του, στο σουτ όμως που επιχείρησε ήταν άτυχος,αφού η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Β΄ημίχρονο

Οι « Κίτρινοι» θα ξεκινήσουν το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο με νωχελικότητα και αργό ρυθμό, κάτι που βόλευε την ΑΕΛ.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 61΄για να γίνει η πρώτη ενδιαφέρουσα φάση στο β΄μέρος.Μια κεφαλιά απομάκρυνσης του Κόρχουτ έβγαλε φάση, καθώς το κέντρο της άμυνας των Κυπρίων ήταν εκτός ελέγχου της μπάλας, ο Ντιγκινί έγινε κάτοχος αλλά άνοιξε το κοντρόλ και ο Γκοντάλ απομάκρυνε σε κόρνερ.

Η είσοδος στον Ντάνι Λάρσον, με την ταχύτητα και την μαχητικότητα που διακρίνει το Σουηδό, είχε στόχο να ταράξει τα «ήρεμα νερά» του αγώνα.

Ο Άρης ανέβασε την πίεσή του, νιώθοντας την ανάγκη δημιουργίας προϋποθέσεων για κάποιο γκολ, αλλά και η ΑΕ Λεμεσού βελτίωσε την εικόνα της, κυκλοφορώντας καλύτερα την μπάλα.

Οι Κύπριοι, με ισχνή επιθετική παρουσία, θα απειλήσουν με τον Αρμένιο Γκαζαριάν.Πρώτα με μακρινό σουτ στο 65ο λεπτό και κατόπιν στο 70ο λεπτό,όταν η άμυνα του Άρη τον ξέχασε, ο Αρμένιος σούταρε εκτός περιοχής, αλλά ευτυχώς η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουέστα.

Το παιχνίδι κυλούσε προς το τέλος του, με την ομάδα μας να είναι νευρική και να δυσκολεύται στην δημιουργία φάσεων.

Από λάθος του Βοζίνια στο 73΄ λεπτό ο Τόνσο βρέθηκε υπό πίεση στο ύψος της περιοχής, επιχείρησε το διαγώνιο σουτ και είδε τον τερματοφύλακα της ΑΕ Λεμεσού να πραγματοποιεί εντυπωσιακή απόκρουση αλλά και τον Ντιγκινί να μην προλαβαίνει να εκτελέσει με προβολή.

Στο 75΄ λεπτό ο Ιντέγε ξέφυγε από τον Τζούνιορ, αλλά από πλάγια θέση σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των δικτύων της κυπριακής ομάδας.

Στο 87΄ λεπτό ένα μακρόσυρτο και βασανιστικό «Αχ!»,ακούστηκε στον ουρανό της Θεσσαλονίκης.Το σουτ του Ματίγια βρήκε και πάλι στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια στρώθηκε στον Ντιγκινί, αλλά και πάλι ο Γάλλος ήταν αναποτελεσματικός στην προσπάθειά του.

Το παιχνίδι τελείωσε με εσκεμμένες καθυστερήσεις των Κυπρίων, αντεγκλήσεις και συνεχείς εντάσεις και διακοπές.

Κορυφαίος από τον Άρη ήταν ο Σουηδός Ντάνιελ Σούντγκρεν που πήρε πολλές προσπάθειες από την πλευρά του. Δεν απέδωσε αυτά που μπορεί ο Ντιγκινί σε θέση πλάγιου επιθετικού, προσπάθησε πολύ ο Ματίγια, ο Φετφατζίδης είχε μόνο κάποια ξεσπάσματα. Μαχητικός αλλά χωρίς ουσία ο Ιντέγιε.

Από την ΑΕΛ καλύτερος παίκτης ο τερματοφύλακας Βοζίνια. Με εξαίρεση το λάθος του στο 73΄ λεπτό,είχε εξαιρετικές αντιδράσεις. Πολύ καλοί και έμπειροι παίκτες Αντάμοβιτς και Γκαζαριάν.

Ο διαιτητής Στιούαρτ Άτγουελ ανέχτηκε τους θεατρινισμούς και τα πεσίματα των Κύπριων, προκειμένου να κερδίσουν χρόνο. Στη φάση που ζήτησε πέναλτι ο Άρης, έκρινε ότι προ του γυρίσματος της μπάλας από τον Ιντέγε αυτή είχε βγει εκτός γηπέδου, πριν δηλαδή χτυπήσει στο χέρι του Τζούνιορ.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ (Παντελίδης): Κουέστα, Σούνγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Ματίγια, Μπάσα (74’ Σάσα Λούκας), Τόνσο (84’ Μαρτίνες), Ντιγκινί, Φετφατζίδης (65’ Λάρσον), Ιντέγε.

ΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεσέιρα Α., Τζούνιορ (79’ Κοέλιο), Γκοντάλ, Γουίλερ (88’ Αβραάμ), Τεσέιρα, Γκαστανάγκα, Ζντραβκόφσκι, Αντάμοβιτς (62’ Γκαζαριάν)(, Αγκάνοβιτς, Χουράδο.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Σάββας Παντελίδης(ΑΡΗΣ): «Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο και δεν μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα. Αλλά μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι με την προσπάθεια των παιδιών. Αν είχαμε καθαρό μυαλό στα τελειώματα θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει το αποτέλεσμα που έπρεπε νομίζω ήταν ξεκάθαρο ότι ήμασταν η ομάδα που έπρεπε να κερδίσει.

Το μόνο που μπορεί να μας κάνει να μην είμαστε ευχαριστημένοι είναι ότι πολλές φορές μπήκαμε στον παιχνίδι της ΑΕΛ ενώ μπορούμε και πρέπει να παίξουμε πιο γρήγορα. Εμείς θα είμαστε αυτοί που θα πάρουμε την πρόκριση.

Ο κόσμος πρέπει να δει ότι θα δημιουργήσουμε μια ομάδα που θα πεθαίνει μέσα στο γήπεδο».

ΣΤΟ 91′ ΛΕΠΤΟ…

Μεσούντος του θέρους η Θεσσαλονίκη και το “Κλεάνθης Βικελίδης” έζησαν ένα μεγάλο ευρωπαϊκό παιχνίδι,αντάξιο της μεγάλης ευρωπαϊκής ιστορίας του ΑΡΕΩΣ.
Πραγματικά αλλαγμένο το γήπεδο στο εσωτερικό του με τα έργα που έγιναν, προκειμένου να αδειοδοτηθεί από την ΟΥΕΦΑ, για την τέλεση ευρωπαϊκών αγώνων. Ιδιαίτερα οι αλλαγές και βελτιώσεις που έγιναν στην σκεπαστή κερκίδα είναι εντυπωσιακές.
Από νωρίς το μεσημέρι, ο κόσμος άρχισε να συρρέει στο γήπεδο. Οι γύρω δρόμοι και ιδιαίτερα η Παπαναστασίου, ήταν γεμάτη από κόσμο που τραγουδούσε, φώναζε και εκδήλωνε τον ενθουσιασμό για το πρώτο ευρωπαϊκό ραντεβού μετά από αρκετά χρόνια. Στα μαγαζιά γύρω από το γήπεδο σημειώθηκε το αδιαχώρητο.
Τα εισιτήρια του αγώνα είχαν τεράστια ζήτηση από φίλους του Άρη από όλα τα μέρη της γης. Γύρω στο μεσημέρι η ΠΑΕ ανακοίνωσε sold out.
Με πρωτοβουλία της διοίκησης, στις εισόδους, κάθε φίλαθλος έπαιρνε δωρεάν ένα σημαιάκι της ομάδας.Με την επίσημη είσοδο των ομάδων, το θέαμα που δημιουργήθηκε ήταν εντυπωσιακό.
Λίγο πριν τον αγώνα τα φώτα των προβολέων έσβησαν, η μουσική δυνάμωσε και άρχισε ένα φαντασμαγορικό σόου, με φώτορυθμικά και ηχητικά εφέ που ενθουσίασε τον κόσμο.Ήταν η καλύτερη προθέρμανση για το μεγάλο ματς.