2008: Σούπερ Κόκε και φιλική τεσσάρα στην ισχυρή Μπριζ

Ρεσιτάλ επιθετικού ποδοσφαίρου για τον Άρη του Κίκε Ερνάντεθ, και λίγες μέρες πριν την ευρωπαϊκή πρεμιέρα με την Σλάβεν, ο Άρης έθελξε με την επιβλητική νίκη του επί των Βέλγων της Κλουμπ Μπριζ με 4-0! (Στο εξώφυλλο το γκολ του Ντελόρτε με κεφαλιά)

Ο Κίκε Ερνάντεθ παρέταξε τον Αρη με το προσφιλές του 4-2-3-1, με τον Καρατζόβαλη κάτω από τα δοκάρια, τον Αουρέλιο αριστερά στην άμυνα και τον Βαγγέλη δεξιά, Λέμπο και Γιάχιτς στα στόπερ, Γκαρσία και Μπατιόν στα αμυντικά χαφ, Χαβίτο, Ζεντίλ και Ρεγκέιρο επιτελικούς, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Κόκε.

Ο Άρης ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια αφού ο Ρεγκέιρο άνοιξε το σκορ με δυνατό διαγώνιο σουτ μόλις στο 3ο λεπτό. Οι πανηγυρισμοί δεν πρόλαβαν να κοπάσουν και ο Σέρχιο Κόκε περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το 2-0 τρία λεπτά αργότερα.

Το εξαιρετικό γκολ του Κόκε που είχε μεγάλα κέφια

Η επιθετική διάθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με  εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και την επιθετική γραμμή σε μεγάλα κέφια, οι «κίτρινοι» συνέχισαν να πιέζουν και να παίζουν τους Βέλγους στο μισό γήπεδο, χάνοντας σωρεία ευκαιριών για μεγαλύτερο σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ένα ακόμη εξαιρετικό τέρμα του Σέρχιο Κόκε. Συγκεκριμένα, στο 39’ ο Ισπανός με απίστευτο φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μπριζ διαμορφώνοντας το 3-0.

Το δεύτερο μέρος λίγη σημασία έχει, ιδίως για τον κόσμο που ήταν χορτασμένος με αυτά που είδε στο πρώτο. Οι πολλές αλλαγές του Ερνάντεθ άλλαξαν τη σύνθεση του Άρη αλλά δεν του μείωσαν την επιθετική διάθεση, Η Μπριζ διατήρησε τον παθητικό της ρόλο στο ματς, προσπαθώντας να αποφύγει τον διασυρμό, αλλά ο Ντελόρτε στο 86' με απίθανη κεφαλιά έδωσε στη νίκη των κίτρινων διαστάσεις θριάμβου.

Να σημειώσουμε πως η βελγική ομάδα τελούσε υπό το σοκ που προκάλεσε ο αναπάντεχος θανάτος του επιθετικού της και σπουδαίου ονόματος του βελγικού ποδοσφαίρου, Φρανσουά Στέρκελε, που είχε σκοτωθεί λίγες βδομάδες πριν πριν σε αυτοκινητιστικό ατύχημα στα 26 του χρόνια...

Francois Sterchele | Club Brugge | Flickr

Αρης: Καρατζιοβαλής (46' Σηφάκης), Βαγγέλη (46' Νέτο), Γιάχιτς, Λέμπο (46' Ρομπέρζ), Αουρέλιο (46' Καράμπελας), Μπατιόν (46' Πρίττας), Γκαρσία( 76' Παπάζογλου), Χαβίτο (46' Κάλβο), Τιάγκο Ζεντίλ(46' Βλοντάρτσικ), Ρεγκέιρο (46' Φελίπε), Κόκε(46' Ντελόρτε).
Μπριζ: Στάινεν, Ντε Μετς, Γκουίρο, Αλκαράζ( 61' Βοσκανιάν), Εβενς( Κλεμάν), Τσάβες( 76' Τζέφρι), Καπόν(61' Ντε Λόουβ), Γκέρερτς(61' Μιους), Λέκο( 78' Σονκ), Φαν Ρισκενσφελντε, Τζόκιτς(78' Ακπαλά)