2010: Προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους του europa league

Άρης-Αούστρια Βιέννης 1-0

17-8-2010

“Κλεάνθης Βικελίδης”

Προκριματικοί αγώνες (πλέι-οφ) Europa League.

Με ήρωα την “χρυσή” αλλαγή του Κούπερ, Κάρλος Ρούις, ο οποίος σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινή προβολή, ο Άρης νίκησε με 1-0 την Αούστρια Βιέννης στο κατάμεστο “Κλεάνθης Βικελίδης” και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Ψυχωμένος ο Άρης, μέσα σε μια πραγματικά καυτή ατμόσφαιρα από τη ζέστη (37 βαθμοί Κελσίου) και τις εκδηλώσεις των 22.000 Αρειανών, πήρε τη νίκη και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Το “ψάρι” σκοράρει και το γήπεδο παίρνει φωτιά!

Οι Αυστριακοί παρουσίασαν μία αρκετά καλύτερη εικόνα στο πρώτο μέρος, με τον Μιχάλη Σηφάκη να είναι ουσιαστικά ο φύλακας-άγγελος της εστίας των “κιτρίνων” έχοντας δύο-τρεις σωτήριες αποκρούσεις στο ενεργητικό του και τους παίκτες της Αούστρια να έχουν μάλιστα και κεφαλιά στο δοκάρι στο 37′.

Ο Άρης δεν ήταν επιθετικός και ουσιαστικός στο πρώτο μέρος.Οι παίκτες μας ανέβασαν στροφές στην επανάληψη,οπότε και απέκτησαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Οι αλλαγές του Κούπερ, Ρουίς και Μενδρινός, έδωσαν φρεσκάδα, τρεξίματα και νέες ιδέες στην ανάπτυξη του Άρη, οι φάσεις και οι ευκαιρίες έρχονταν η μία πίσω από την άλλη (πιο κραυγαλέες οι ευκαιρίες του Τσέζαρεκ στο 55′ και του Κόκε στο 70′), και η τελική δικαίωση για την ελληνική ομάδα ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο πολύ αγωνιστικός στο β΄μέρος Κόκε κέρδισε δύσκολη κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ο νεοεισελθών Ρουίς κατάφερε να γίνει το πρόσωπο του αγώνα: με κοντινή προβολή έγραψε το 1-0 μέσα σε πανζουρλισμό από 22.000 οπαδούς και πλέον ο Άρης κρατάει την τύχη στα χέρια του ενόψει της ρεβάνς στη Βιέννη την ερχόμενη εβδομάδα.

Ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ παρέταξε τον Άρη με σύστημα 4-4-2. Κάτω από την εστία των “κιτρίνων” κάθησε ο Μιχάλης Σηφάκης, με την αμυντική τετράδα να αποτελείται από δεξιά προς τα αριστερά από τους Νέτο, Οριόλ, Γκιάρο και Μίτσελ.

Οι Τόχα και Ναφτί ήταν οι δύο παίκτες στον άξονα, ο Τσεσνάουσκις κάλυψε την αριστερή πτέρυγα της μεσαίας γραμμής και ο Χαβίτο τη δεξιά, ενώ οι Κόκε και Τσέζαρεκ συνέθεσαν το δίδυμο στη γραμμή κρούσης.

Με το ίδιο σύστημα παρέταξε την ομάδα του και ο τεχνικός της Αούστρια Καρλ Ντάξμπαχερ. Γκολκίπερ ο Λίντνερ, ενώ οι τέσσερις της άμυνας ήταν Βόρισεκ, Ντράγκοβιτς, Μαργκράιτερ και Σούντνερ.

Η τετράδα της μεσαίας γραμμής των Αυστριακών περιελάμβανε τους Κλάιν, Χλίνκα, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Λιντλ, ενώ οι Γιουν και Λιντς ήταν οι δύο επιθετικοί.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Άρη να έχει το πρώτο σουτ, αυτό του Τσεσνάουσκις στην κίνηση που μπλόκαρε χωρίς δυσκολία στη δεξιά γωνία του ο Λίντνερ, όμως ένα λεπτό αργότερα (2′) οι Αυστριακοί έφτασαν πολύ κοντά στο να “παγώσουν” το κατάμεστο από τους ενθουσιώδεις φίλους του Άρη “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Μετά από μεγάλη μπαλιά προς την περιοχή των “κιτρίνων” ο Λιντς έστρωσε τη μπάλα με το κεφάλι στον Γιουν έχοντας πλάτη προς την εστία και ο δεύτερος έκανε χωρίς χρονοτριβή το δυνατό σουτ,υποχρεώνοντας τον Σηφάκη να οριζοντιωθεί και να διώξει σε κόρνερ με τις άκρες των δαχτύλων του.

Στο 15′ μετά από λάθος στο αριστερό άκρο της άμυνας της ελληνικής ομάδας οι Αυστριακοί βρέθηκαν σε θέση βολής.

Ο Οριόλ γύρισε λανθασμένα προς την ελληνική εστία δίνοντας την ευκαιρία στον Λιντς να μπει στη φάση, με τον Σηφάκη να πραγματοποιεί δεύτερη σωτήρια επέμβαση καθώς απομάκρυνε με τα πόδια το σουτ του αντιπάλου φορ από θέση δεξιά μέσα στην περιοχή.

Ο Τσεσνάουσκις βρέθηκε και πάλι σε καλή θέση στο 16′ αλλά το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Λίντνερ, με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει αισθητά μέχρι το ημίωρο και τον Ρώσο ρέφερι Λαγιούσκιν να αποφασίζει μάλιστα για διάλειμμα μερικών λεπτών προκειμένου να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων. Υπενθυμίζεται ότι στο γήπεδο επικρατούσαν συνθήκες μεγάλου καύσωνα με το θερμόμετρο να δείχνει 37 βαθμούς Κελσίου.

Οι παίκτες του Κούπερ προσπαθούσαν κυρίως από τα δεξιά -με τους Χαβίτο και Νέτο- να προκαλέσουν ρήγματα στους Αυστριακούς αλλά δεν είχαν ανάλογη συμπαράσταση από τους παίκτες του άξονα Ναφτί και Τόχα, με τον Σηφάκη να αναγκάζεται να “κατεβάσει τα ρολά” εκ νέου στο 35′.

Από την κάθετη πάσα που έβγαλε Μπαουμγκάρτλινγκερ, ο Γιουν βγήκε τετ α τετ αλλά ο Έλληνας διεθνής γκολκίπερ βγήκε έγκαιρα από την εστία του και έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Τσέχου.

Τρία λεπτά αργότερα η Αούστρια θα έχει δοκάρι, σε κεφαλιά του Μπαουμγκάρτλινγκερ,μετά από εκτέλεση φάουλ του Λιντλ.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν και πάλι για τους Αυστριακούς. Ο Λιντς έκανε ένα ισχυρό σουτ έξω από την περιοχή στο 44′, για να δει τη μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Σηφάκη.

Β’ Μέρος

Οι παίκτες του Άρεως μπήκαν στο β΄μέρος πιο αποφασισμένοι. Στο 49′ έγινε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας.

Ο Χαβίτο εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Μίτσελ πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά στην καρδιά της αυστριακής άμυνας, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λίντνερ.

Η φάση αυτή έβαλε μάλιστα “φωτιά” στο ματς, με τις δύο ομάδες να χάνουν στα επόμενα λεπτά από μία σπουδαία ευκαιρία για να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Η αρχή έγινε στο 54′ από την Αούστρια: ο Λιντς έστρωσε υποδειγματικά στον Γιουν ο οποίος βρέθηκε εντελώς μόνος του λίγο πιο πίσω από το σημείο του πέναλτι, αλλά το σουτ που επιχείρησε, έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ένα λεπτό μετά,νέα μεγάλη φάση για τον Άρη.. Ο Χαβίτο έκανε κίνηση από τα δεξιά και πήρε τη μπάλα από τον Κόκε, την κατάλληλη στιγμή την γύρισε στο ύψος του πέναλτι, και ο Τσέζαρεκ έπιασε το συρτό σουτ για να δει τη μπάλα να φεύγει αργά και βασανιστικά έξω από το δεξί δοκάρι του Λίντνερ.

Στο 60′ και στο 63′ ο Αργεντινός τεχνικός του Άρη πέρασε αντίστοιχα στο ματς τους Μενδρινό και Ρούις θέλοντας να δώσει περισσότερη φρεσκάδα στην ομάδα του από τη μέση και μπροστά, με τους δύο παίκτες να πρωταγωνιστούν μάλιστα στην επόμενη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι.

Ο Μενδρινός εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά στο 64′ και ο φορ από τη Γουατεμάλα “τρύπωσε” στην καρδιά της άμυνας, δεν την βρήκε όμως όπως θα ήθελε (με τον δεξί ώμο) και την έστειλε ψηλά άουτ.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

Ο βελτιωμένος -επιθετικά- Άρης του δευτέρου μέρους απείλησε ξανά στο 68′ με την κεφαλιά του Κόκε (άουτ) ύστερα από σέντρα του Ναφτί από τα δεξιά, ενώ στο 70′ είχε τεράστια ευκαιρία για το 1-0 μέσα από εξαιρετικό συνδιασμό των παικτών του: ο Ρουίς πέρασε τη μπάλα για τον Κόκε στο ύψος της περιοχής και ο Ισπανός μπήκε εντυπωσιακά στην περιοχή, αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λίντνερ.

Η υπεροχή του Άρη από το 60′ και μετά ήταν καθολική, με τον εντυπωσιακό μετά το πέρασμά του στο ματς Ρουίς να χάνει νέα καλή ευκαιρία στο 73′: το δυνατό σουτ όμως που επιχείρησε εκτός περιοχής αποκρούστηκε εντυπωσιακά σε κόρνερ από τον Λίντνερ.

Όσο το ματς προχωρούσε προς το τέλος, ο Άρης προσπαθούσε να εντείνει την πίεσή του και οι (κουρασμένοι) Αυστριακοί από την πλευρά τους να “παγώσουν” τον ρυθμό και να “χτυπήσουν” μέσω κάποιας αντεπίθεσης, με τους παίκτες του Ντάξμπαχερ να απειλούν εκ νέου στο 87: ο Λέοβατς έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Σηφάκη.

Με το παιχνίδι να μπαίνει στις καθυστερήσεις (ο Λαγιούσκιν είχε δώσει τέσσερα λεπτά) οι περισσότεροι είχαν αρχίσει ήδη να σκέφτονται τη δύσκολη ρεβάνς στην Αυστρία σε μία εβδομάδα από τώρα, όμως οι παίκτες του Άρη δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 93′ έστειλαν τους οπαδούς τους στα ουράνια…

Μετά από βαθιά μπαλιά στην περιοχή της Αούστρια, ο Κόκε έπιασε παλικαρίσια την κεφαλιά και ο κορυφαίος των “κιτρίνων” από τη στιγμή της εισόδου του στο ματς, ο εκ Γουατεμάλας Ρουίς, δεν άφησε τη μεγάλη ευκαιρία να πάει χαμένη: ακολούθησε τη φάση και με κοντινή προβολή υπό πίεση έγραψε με το δεξί το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Στα δύο λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε τίποτα, με τον Άρη να παίρνει μία νίκη-χρυσάφι στα τελευταία δευτερόλεπτα και να πηγαίνει με άλλον αέρα στην Αυστρία, έχοντας πλέον να υπερασπιστεί το σημαντικότατο αβαντάζ του 1-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Οριόλ, Γκιάρο, Ναφτί, Τόχα (78′ Πρίττας),Τσέζαρεκ (63′ Ρουίς), Κόκε, Μίτσελ, Χαβίτο, Τσεσνάουσκις (60′ Μενδρινός)

Αούστρια Βιέννης (Καρλ Ντάξμπαχερ): Λίντνερ, Βόρισεκ, Ντράγκοβιτς, Μαργκράιτερ, Σούτνερ, Κλάιν, Χλίνκα, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Λιντλ (71′ Λέοβατς), Γιούν (80′ Στάνκοβιτς), Λιντς (88′ Σουμάχερ)

Διαιτητής: Μάξιμ Λαγιούσκιν (Ρωσία)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Έκτορ Ραούλ Κούπερ :”Είχαμε πει από την αρχή ότι δεν υπάρχουν εύκολοι αντίπαλοι. Εδώ είναι ευρωπαϊκή διοργάνωση. Είδαμε πως εξελίχθηκε το παιχνίδι. Ο αντίπαλός μας παραμένει δύσκολος όπως και στο σημερινό παιχνίδι.

Θεωρώ ότι πιέσαμε πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα η Αούστρια να κάνει πολλά λάθη και να μην κυκλοφορήσει την μπάλα. Σίγουρα υπήρχαν κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία μας. Όσο και αν φαίνεται το παιχνίδι ισάξιο η ομάδα μου έβαλε πολύ περισσότερη καρδιά. Προσπαθήσαμε και είχαμε καλές περιπτώσεις στην αντίπαλη εστία. Περισσότερες από την Αούστρια και τελειώσαμε το παιχνίδι με καλύτερη φυσική κατάσταση, με τη ζέστη όπως φάνηκε να επηρέασε και τον διαιτητή. Αυτήν την στιγμή όμως κερδίζουμε με 1-0 και έχουμε το δεύτερο παιχνίδι μπροστά μας.

Στην τελική, αυτό το αποτέλεσμα μας δίνει την πίστη για να ανταπεξέλθουμε στο επόμενο παιχνίδι. Το θετικό είναι ότι η νίκη μας ήρθε με μηδέν παθητικό με τα εκτός έδρας γκολ να παίζουν το δικό τους ρόλο. Θα πάμε να παίξουμε στην Αυστρία με ένα ελάχιστο πλεονέκτημα που είναι όμως πλεονέκτημα.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την φυσική κατάσταση των ποδοσφαιριστών μου με εξαίρεση τον Τόχα που έχει λίγο καιρό μαζί μας. Ο Ρουίς μπήκε πολύ δυνατά βρισκόμενος στις φάσεις στο 20λεπτο που αγωνίστηκε κάνοντας ευκαιρίες. Θα πρέπει να είμαστε χαρούμενοι και να κοιτάξουμε πλέον τον επαναληπτικό.

Ήταν σημαντικό ότι μπήκανε ποδοσφαιριστές με φρεσκάδα και προσέφεραν ανάσες και κινητικότητα ο Ρουίς είναι ένας σημαντικός ποδοσφαιριστής και δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις. Θεωρώ ότι η είσοδος και των τριών, ο Μενδρινός για παράδειγμα που τεχνικά είναι πολύ καλός, έδωσε καλύτερα πατήματα στην ομάδα μου και άλλη δυναμική”.

Αμυντικά λειτουργήσαμε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο αφού στο πρώτο είχαμε αρκετά προβλήματα με τον Γιουν να εκμεταλλευόταν καταστάσεις. Η βελτίωση στον αμυντικό τομέα είχε να κάνει με την πίεση της ομάδας μου αλλά σε γενικές γραμμές η αμυντική λειτουργία ήταν πολύ καλή.

Ο Μιχάλης αποσόβησε αρκετούς κινδύνους για την εστία του. Ήταν πράγματα που τα περιμέναμε με την Αούστρια Βιέννης να είναι μία ντελικάτη ομάδα και από φυσικής κατάστασης πολύ καλή”.

Καρλ Ντάξμπαχερ (προπονητής της Αούστρια):”Πριν το γκολ του Άρη είχαμε εμείς δύο τρεις καλές ευκαιρίες όπου αν είχαμε σκοράρει το παιχνίδι θα είχε διαφορετική εξέλιξη. Είμαι απογοητευμένος από την στιγμή που ήρθε το γκολ και από το αποτέλεσμα, όχι όμως και από την εμφάνιση της ομάδας μου”.

Δεν θεωρώ ότι είναι θέμα φυσικής κατάστασης. Ήταν φυσιολογικό αφού ο Άρης ήθελε να ρισκάρει περισσότερο. Κάναμε πολλά λάθη και δημιουργήθηκε αυτή η πίεση.

Λόγω της εμφάνισής μας είμαι πολύ αισιόδοξος ότι θα ανατρέψουμε το εις βάρος μας σκορ και θα περάσουμε στην επόμενη φάση.

Είχαμε αναλύσει πολύ καλά το παιχνίδι του Άρη και είμαι πολύ ικανοποιημένος για το πώς παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο ενώ και εμείς είχαμε τις ευκαιρίες μας.

Στο 91΄ λεπτό…

Το γήπεδο ήταν ασφυκτικά γεμάτο από τις 18:00, με τη ζέστη να χτυπάει κόκκινο!
Όλοι οι δρόμοι γύρω από το γήπεδο ήταν πλημμυρισμένοι από κόσμο, που με ενθουσιασμό και συνθήματα έδιναν πανηγυρικό χαρακτήρα στον αγώνα.
Στη Θύρα 4, στην εξέδρα των φιλοξενουμένων, βρέθηκαν περίπου 200 Αυστριακοί φίλαθλοι.
Η αποστολή της Αούστρια έφτασε στο γήπεδο στις 17:30, ενώ ένα τέταρτο αργότερα έφτασε το πούλμαν των “κιτρίνων”.
Οι παίκτες της αυστριακής ομάδας βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο στις 18:10 και αποδοκιμάστηκαν έντονα από τους φιλάθλους του Άρη.
Στις 18:20 έκανε την εμφάνισή του στον αγωνιστικό χώρο ο Μιχάλης Σηφάκης, που γνώρισε την αποθέωση, ενώ ακολούθησαν οι υπόλοιποι παίκτες του Άρη.
Πολλοί φίλαθλοι, επηρεασμένοι από το αφρικανικό μουντιάλ είχαν βουβουζέλες, δίνοντας μουντιαλικό χρώμα στην αναμέτρηση.
Λόγω της υπερβολικής ζέστης, οι φίλαθλοι που κάθονταν στη Θύρα 3 ζήτησαν από τους ανθρώπους του γηπέδου να τους καταβρέξουν με τις μάνικες, όπως και έγινε.