1964: Νυχτερινή φιλική νίκη στο Καυτανζόγλειο

Πιο έτοιμος ο Άρης, επεβλήθη του ΠΑΟΚ με 1-0 στο Καυτανζόγλειο
ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ 1-0

26-8-1964

Καυτανζόγλειο Στάδιο Θεσσαλονίκης

Αυγουστιάτικη νύχτα στο πανέμορφο και νεότευκτο Καυτανζόγλειο, νυχτερινό φιλικό ντέμπι,κόσμος αρκετός σαν να ήταν κανονικό ματς… Λάτιν ατμόσφαιρα στις κερκίδες με καραμούζες, σημαιάκια,βεγγαλικά. Στο γήπεδο,όπως συμβαίνει στα ντέρμπι,δεν διαγωνίστηκαν μόνο οι παίκτες,αλλά και οι φίλαθλοι των δύο ομάδων.

Το θέαμα,τηρουμένων των αναλογιών για την συγκεκριμένη εποχή, ήταν καλό.Οι παίκτες αγωνίστηκαν σε απολύτως αθλητικά πλαίσια εν αντιθέσει με το παρελθόν, οι παλιότεροι θυμούνται αγώνες που μεταβλήθηκαν σε «ταυρομαχίες».

Ο Άρης,όπως και πέρσι, πήρε την πρώτη νίκη της χρονιάς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ακριβώς στις 9.00 με διαιτητή τον κ. Ζλατάνο.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με τις κάτωθι ενδεκάδες:

AΡΗΣ:Παντελάκος, Λιόφτσης, Μοσχίδης, Γριμπελάκος, Πασχαλίδης, Γαρίτσης, Κωνσταντινίδης, Σπανόπουλος, Τεστεκίδης, Κατάμα, Φιλίππου.

Έπαιξαν επίσης οι Χρηστίδης, Πλαστήρας, Ψηφίδης, Λέλος, Χατζηκώστας, Συρόπουλος, Κούζας και Αλεξιάδης. Συνολικά χρησιμοποιήθηκαν 19 παίκτες.

ΠΑΟK:Moυσελεμίδης, Δούκας, Λιτόπουλος, Ραπτόπουλος, Νικολαΐδης, Κούδας, Αποστολίδης, Γιακουμής, Βαλτσάνης, Λέανδρος, Νίνης.

Έπαιξαν επίσης οι Μουρατίδης,Ασίκης, Πληγουράς, Παπαδόπουλος. Συνολικά χρησιμοποιήθηκαν 15 παίκτες.

Κόπηκαν 9.898 εισιτήρια και εισπράχθηκαν 177.450 δρχ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ είχε δυο καλές φάσεις με ισάριθμα δυνατά σουτ του Κούδα.

Ο Άρης, στα πρώτα λεπτά,στο 9΄συγκριμένα, έχει να επιδείξει μια καλή ευκαιρία με τον νεοφερμένο Αφρικανό Κατάμα που αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Στο 17΄σε μια φάση διαρκείας, οι «Κίτρινοι» κέρδισαν τρία συνεχόμενα κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Στο 19΄είναι η σειρά του Γιακουμή να αστοχήσει για λογαριασμό του ΠΑΟΚ, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Παντελάκος μπλόκαρε το σουτ του Λέανδρου.

Στο 31΄ η μεγάλη ευκαιρία για τον Δικέφαλο να προηγηθεί, με τον Αποστολίδη να πλασάρει σε κενή σχεδόν εστία και την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

Από το σημείο αυτό και μετά η υπεροχή του Άρεως ήταν καθολική.Στο 34΄με τον Γαρίτση,στο 35΄με τον Τεστεκίδη,στο 38΄με τον Κωνσταντινίδης και στο 39΄με τον Πασχαλίδη έκανε σημαντιικές ευκαιρίες για γκολ.

Ο Μίμης Γριμπελάκος σε εντυπωσιακή εναέρια μονομαχία στα καρέ του παοκ!

Το β΄ημίχρονο θα αρχίσει με τον Άρη και πάλι να είναι πιο δραστήριος.Συρόπουλος και Λέλος, στα πρώτα λεπτά του β΄μέρους θα χάσουν σημαντικές ευκαιρίες.

Στο 55΄ο Κούδας πασάρει εξαιρετικά με ασίστ στους Αποστολίδη και Παπαδόπουλο, που θα μπερδευτούν και θα χάσουν τον έλεγχο της μπάλας.

Στο επόμενο λεπτό, μια προσπάθεια του Κωνσταντινίδη θα περάσει χωρίς αποτέλεσμα για τον Άρη.

Στο 76΄ σουτ δυνατό του Παπαδόπουλου, θα εξουδετερωθεί από τον Χρηστίδη.

Στο 81΄ ο Άρης θα έχει δοκάρι σε δυνατό σουτ του Λέλου.

Στο 86΄,μετά από προσπάθεια του Κούδα,ο Πληγουράς δεν κατορθώνει να επωφεληθεί και ανακόπτεται από τους αμυντικούς του Άρεως.

Ένα λεπτό προ της ληξεως ο Άρης θα πετύχει το γκολ της νίκης.Ο Κούζας με διπλή προσπάθεια,μετά την πρώτη απόκρουση του τερματοφύλακα, θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ 1-0.

Ο ΑΡΗΣ ήταν περισσότερο συγκεντρωμένος, δραστήριος και επικίνδυνος στις επιθέσεις του.Παίζοντας το 4-3-3, με πολύ καλούς τους Κωνσταντινίδη,Σπανόπουλο, Συρόπουλο, Χατζηκώστα και Κατάμα, έφτασε δίκαια στη νίκη.Για τον Κατάμα να πούμε ότι εντύπωση έκανε η τεχνική και κοφτή πάσα που διαθέτει και το παραγωγικό και ουσιαστικό παιχνίδι που έκανε.

Κενά υπήρξαν για τον Άρη στην άμυνα,όπου απουσίαζαν οι Καμπουρλάζος,Κεμαλίδης,Λαζίκογλου.Οι παίκτες που τους αντικατέστησαν προσπάθησαν για το καλύτερο, χωρίς να πείσουν για την ετοιμότητά τους. Κορυφαίος στην άμυνα ήταν ο Γριμπελάκος.

Γενικά, ο Άρης άρεσε και έπεισε ότι μπορεί να έχει μια πολύ καλή χρονιά. Αρκεί βέβαια να βελτιωθεί στη άμυνα και να ενισχυθεί και με τον Στέφανο Δεμίρη.

ΠΑΟΚ

Σφάλματα τακτικής από τη τεχνική ηγεσία του ΠΑΟΚ «θόλωσαν» την εικόνα του. Ο Λέανδρος είναι ακραίος κυνηγός και χρησιμοποιήθηκε ως ενδιάμεσος,ενώ στο κέντρο είναι επιβεβλημένη η παρουσία από την αρχή των Παπαδόπουλου και Μουρατίδη.

Χάνοντας το κέντρο ο ΠΑΟΚ «βραχυκυκλώθηκε». Ορισμένες ωραίες ενέργειες του Κούδα,δεν τις εκμεταλεύτηκαν οι συμπαίκτες του.Καλύτεροι και πιο δραστήριοι ήταν οι Λιτόπουλος, Αποστολίδης, Μουρατίδης, Δούκας. Ο Λέανδρος ήταν μέτριος,το ίδιο και ο Γιακουμής. Πολύ καλός ο Ραπτόπουλος στην άμυνα,ενώ κορυφαίος ήταν ο Μουσελεμίδης που έκανε πολλές αποκρούσεις.